Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neplýtvat jídlem je umění. Na interaktivní výstavě si ho může vyzkoušet každý

Ilustrační foto: Depositphotos

Jak dalekou cestu musí potraviny urazit, než se dostanou na náš talíř? Jak omezit plýtvání jídlem? A jak si doma uvařit beze zbytků? I na tyto otázky odpoví interaktivní umělecká výstava v pražské galerii Atrium.

Baví nás propojovat téma produkce jídla a plýtvání spolu s uměleckým prostředím. Téma, kterému se věnujeme už řadu let, získává díky dílům nový a neotřelý rozměr. Věřím, že děti i jejich rodiče se tu dozví nové informace o jídle, se kterým se každodenně setkávají ve své kuchyni,“ říká Anna Strejcová, ředitelka organizace Zachraň jídlo, která pro výstavu dodala potřebná fakta. Za uměleckou realizací expozice stojí Vendula Chalánková a Viliam Slaminka.

Výstavu vytvořili umělci Vendula Chalánková a Viliam Slaminka ve spolupráci s organizací Zachraň jídlo!. Foto: se svolením Martiny Oravcové

Výstava cílí na děti i dospělé, proto má interaktivní formu a umožňuje návštěvníkům do její podoby zasahovat, doplňovat ji a obohacovat o vlastní zkušenosti. V žižkovské galerii Atrium jde o druhý projekt v rámci nové koncepce, která nabízí zajímavá témata překračující běžný umělecký rámec a zaměřuje se na aktuální společenské problémy. Zájemci mohou výstavu navštívit až do konce října. Potřeba se tématu věnovat přitom vychází z alarmujících zjištění, že více než polovinu vyhozeného jídla v Evropské unii vyprodukují domácnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…