Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Belgičtí ovčáci malinois jsou vyhledávanými služebními psi, ale i skvělými domácími parťáky. Ilustrační foto: Pixabay

Mysleli jste si, že nejinteligentnější jsou border kolie? Podle finského výzkumu jsou ještě chytřejší tzv. maliňáci, kteří se hojně využívají třeba u policie a armády. Finští vědci do studie zapojili 13 plemen, uvádí server 100+1 zahraniční zajímavost.

Finský tým při Helsinské univerzitě testoval 1 002 psů 13 různých plemen (anglický kokršpaněl, australská kelpie, australský ovčák, belgický ovčák, border kolie, finský laponský pes, hovawart, labradorský retrívr, německý ovčák, shetlandský ovčák, španělský vodní pes, kříženec a zlatý retrívr) souborem testů smartDOG, které vyhodnocují schopnost psů řešit problémy, ovládat emoce, číst lidská gesta a chování, jejich paměť a logické uvažování. Kvůli omezeným možnostem zapojení jen některých plemen výzkum ovšem nemapuje celou psí populaci.

Každé plemeno je v něčem lepší a horší, například labradoři jsou výjimeční v chápání lidských pokynů, ale nevědí si rady s prostorově orientovanými problémy. Shetlandský ovčák je zase ve všech směrech vyrovnaný. V těchto testech se před tradičním výhercem různých výzkumů – border kolií – umístil belgický ovčák malionois. Toto plemeno získalo 35 z 39 možných bodů, přičemž border kolie pouze 26. Dále se umístili hovawarti a španělští vodní psi.

Hovorová přezdívka maliňáci nepochází od malin, nýbrž druhu belgického ovčáka malinois, což je francouzský název odvozený od belgického města Mechelen. Tito psi jsou velmi inteligentní, soustředění a učenliví, proto jsou nejčastěji využíváni jako služební psi.

Belgičtí ovčáci jsou velmi učenliví a oddaní psi. Foto: Pixabay

Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, Scientific Reports

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Které písničky dělají lidem největší radost?

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…