Druhý lednový víkend se mohla celá republika zapojit do tradiční Ptačí hodinky, kterou pořádá Česká společnost ornitologická. Tentokrát se zapojilo 36 000 pozorovatelů, za celý víkend společně zaznamenali na 800 000 ptáků.
První desítka návštěvníků českých krmítek se oproti loňsku moc nezměnila, vévodí jí opět sýkora koňadra, v závěsu se sýkorou modřinkou a kosem černým. Tentokrát si ale pohoršil brhlík lesní, který se propadl až na osmou příčku. První desítku uzavírá straka obecná, mírný nárůst pozorování se objevil u výskytu dlaska tlustozobého.
Ptačí hodinku, kdy může ptáky nejen na svých krmítkách pozorovat i veřejnost a zapisovat výsledky do interaktivního formuláře na stránkách ČSO, pořádá společnost už od roku 2019. Výsledky pozorování přinášejí nejen zajímavá data o výskytu ptáků na území ČR, sami na webu zmiňují, že bez občanského pozorování by nebyl takový sběr dat nikdy možný. Nejde tedy jen o rodinnou zábavu, ale také vědeckou práci. Pokud se pravidelně zapojujete, můžete si zapsat do kalendáře, že další Ptačí hodinka se bude konat 9.–11. 1. 2026.
V nedávné době ČSO také vyhlásila Ptáka roku, kterým je tentokrát konipas horský, který sídlí blízko vodních toků. Tento čestný titul má veřejnosti přiblížit méně známé druhy ptáků, na které můžeme narazit i na běžných procházkách přírodou.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…