Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc chce pomoci s včasnou diagnózou i péčí o nemocné

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Mezi lety 2015 a 2017 se zvýšil výskyt demence a Alzheimerovy choroby v Česku o sedm procent. Ministerstvo zdravotnictví společně s Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ) proto připravuje aktualizaci Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc (NAPAN). Pomocí něho chce zkvalitnit péči o osoby s demencí i přímo s Alzheimerovou chorobou. Zaměří se přitom na brzkou diagnózu i prodloužení soběstačnosti nemocných.

Jako jeden z hlavních problémů vnímají výzkumníci pozdě stanovenou diagnózu. „Skutečný počet lidí žijících s demencí je bohužel výrazně vyšší, než uvádí dostupná data o počtu léčených. Důvodem je poddiagnostikovanost, o které jsme se donedávna domnívali, že může dosahovat až těžko uvěřitelných 75 procent,“ řekla Hana Marie Broulíková z NÚDZ. Podle informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky se přitom 70 procent lidí své diagnózy dočká, pravděpodobně ale až v pokročilé fázi nemoci.

Cílem plánu je i podpořit soběstačnost pacientů a zajistit služby, které jim umožní zůstat co nejdelší dobu ve svém domově. „Do budoucna se chceme více zaměřit na ambulantní a komunitní péči, která je efektivnější, méně nákladná a přitom humánnější, protože umožňuje člověku žijícímu s demencí setrvat v domácím prostředí. V tomto ohledu připravujeme například pilotní projekty terénních týmů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Projekt má podpořit neformální pečující a rozšířit jejich znalosti. Zahrnuje také posílení role praktického lékaře a vytvoření poradenských center. „Posílena bude právní ochrana nemocných, v plánu jsou četné aktivity na zvyšování povědomí o nemoci u široké veřejnosti,“ dodala Hana Matějovská-Kubešová z Institutu sociálně zdravotních strategií.

Související články

Inspirace

Holiči poskytují mužům při stříhání zároveň i terapie

Inspirace

V Brně vzniklo Centrum duševního zdraví. Informuje i pomáhá

Inspirace

Nepanikař a nevypusť duši – stáhněte si aplikaci, která pomáhá

Společnost

V Brně vzniklo nové poradenské centrum pro pacienty s demencí

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura