Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc chce pomoci s včasnou diagnózou i péčí o nemocné

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Mezi lety 2015 a 2017 se zvýšil výskyt demence a Alzheimerovy choroby v Česku o sedm procent. Ministerstvo zdravotnictví společně s Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ) proto připravuje aktualizaci Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc (NAPAN). Pomocí něho chce zkvalitnit péči o osoby s demencí i přímo s Alzheimerovou chorobou. Zaměří se přitom na brzkou diagnózu i prodloužení soběstačnosti nemocných.

Jako jeden z hlavních problémů vnímají výzkumníci pozdě stanovenou diagnózu. „Skutečný počet lidí žijících s demencí je bohužel výrazně vyšší, než uvádí dostupná data o počtu léčených. Důvodem je poddiagnostikovanost, o které jsme se donedávna domnívali, že může dosahovat až těžko uvěřitelných 75 procent,“ řekla Hana Marie Broulíková z NÚDZ. Podle informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky se přitom 70 procent lidí své diagnózy dočká, pravděpodobně ale až v pokročilé fázi nemoci.

Cílem plánu je i podpořit soběstačnost pacientů a zajistit služby, které jim umožní zůstat co nejdelší dobu ve svém domově. „Do budoucna se chceme více zaměřit na ambulantní a komunitní péči, která je efektivnější, méně nákladná a přitom humánnější, protože umožňuje člověku žijícímu s demencí setrvat v domácím prostředí. V tomto ohledu připravujeme například pilotní projekty terénních týmů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Projekt má podpořit neformální pečující a rozšířit jejich znalosti. Zahrnuje také posílení role praktického lékaře a vytvoření poradenských center. „Posílena bude právní ochrana nemocných, v plánu jsou četné aktivity na zvyšování povědomí o nemoci u široké veřejnosti,“ dodala Hana Matějovská-Kubešová z Institutu sociálně zdravotních strategií.

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…