Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nápad přímo z dialyzačního lůžka. Mladý pár prodává stylové ledvinky na podporu nemocných dětí

3 minuty radosti
Ledvinka k plné výbavě vašeho těla, to je motto dobročinného projektu. Zdroj: archiv pribehledvinky.cz

Co vznikne, když se dá dohromady milovnice trendových ledvinek a kluk, který má před transplantací? V případě Martina a Kláry kromě lásky také krásný projekt Příběh ledvinky. V rámci něj seznamují veřejnost s procesy léčby ledvin i osudy konkrétních lidí. Každý si zde navíc může koupit svoji „třetí ledvinku“ v podobě stylového módního doplňku. Část zisku z jejich prodeje pomůže nemocným dětem.

Pro focení ledvinek využívají Martin s Klárou kamarády i rodinu. Zdroj: archiv pribehledvinky.cz

Začínající projekt má kompletně na starosti mladý pár. Nápad vznikl v době, kdy Martin čekal na transplantaci ledviny. „Martinovi musel funkci ledvin nahrazovat stroj. Na lůžku strávil přes 1300 hodin. To je dostatečný prostor k přemýšlení a poznávání lidí s podobným příběhem. Nám žádný finanční obnos ledvinu zařídit nemohl, ale rozhodli jsme se alespoň trochu pomoci tam, kde je třeba,“ vysvětluje Klára. Příběh Martinovy ledvinky měl při tom šťastný konec. Ještě před Vánoci se transplantace dočkal.

Výtěžek z prodeje ledvinek pomůže nemocným dětem. Zdroj: archiv pribehledvinky.cz

To ale autory projektu nezastavilo. Naopak. Cílem webu je nejen prodej stylových doplňků, ale především edukace veřejnosti. Zájemci se tak dozvědí zásadní informace o funkci ledvin či dialýze. Čekají na ně i příběhy lidí po transplantaci. K tomu si mohou vybrat z desítek látkových i koženkových ledvinek. Ty jsou prozatím kupované a opatřené logem, Martin s Klárou ale plánují výrobu ledvinek přesunout do chráněné dílny Vrátka. Do budoucna také chtějí rozšířit sortiment o nabídku kšand. I ty často patří k výzbroji lidí po transplantaci.

Peníze z prodeje ledvinek pomohou tam, kde se léčbě těch lidských věnují. Jedinému dětskému dialyzačnímu centru v tuzemsku ve Fakultní nemocnici Motol. „Stále s nemocnicí jednáme. Dává nám ale největší smysl podpořit děti, které nemohou bez dialýzy žít, vyhlížejí transplantaci nebo dokonce transplantace není možná. Nikdo si nedokáže představit, co to pro ně a jejich rodiny musí být,“ uzavírá Klára za Příběh ledvinky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…