Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

To nejlepší z českého éteru. 10 českých podcastů, které vám promluví do (d)uší

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

S podcasty se v poslední době doslova roztrhl pytel a jejich oblíbenost prudce stoupá. Není se čemu divit – umí zpříjemnit jízdu do práce, sportovní trénink, procházku se psem i vaření či úklid.

Slova a myšlenky, které si pouštíme do uší, přitom mají velkou moc – dokážou zlepšit den, inspirovat, rozšířit obzory, a někdy dokonce i odstartovat důležité životní změny. Abychom vám volbu těch nejinspirativnějších trochu usnadnili, vybrali jsme deset podcastů z česko-slovenské scény, které rozhodně stojí za poslech.

Balanc

Podcastem z dílny Českého rozhlasu provází charismatický hlas Petra Boušky, který zpovídá hosty z řad psychologů, terapeutů i lektorů a pokládá jim otázky, na které se mnozí z nás zeptat zdráhají. Jak už název napovídá, Balanc je magazínem o hledání rovnováhy, seberozvoji, zdravém životním stylu i důležitosti dobrých mezilidských vztahů.

Brain We Are + Code of Life

Poselství dua Brain We Are a party Code of Life, jež spolu úzce spolupracují, spočívá v šíření informací o biohackingu neboli optimalizaci mysli, těla a výkonnosti. Nadšení studenti neurověd mají vzácnou schopnost probudit v posluchačích neutuchající zvědavost a touhu se neustále rozvíjet. Na každou záludnou otázku pak mají komplexní odpověď podloženou vědou, technologií, ale i moudrostí starodávných kultur. Podcast najdete zde.

Dolů nahoru

Lektorka a koučka Janka Chudlíková si s neurovědou tyká již několik let. Získané poznatky vždy servíruje srozumitelným způsobem, mazání medu kolem pusy však není její styl. Janka je zároveň důkazem toho, že podcasterská sféra zdaleka není jen revírem mileniálů a právem se těší velké fanouškovské základně. Do svých podcastů zve inspirativní hosty z různých oborů, ze kterých pomocí dobře mířených otázek dokáže vždy dostat to nejlepší.

Proti proudu

Podcast Dana Držila je určen všem, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Danovou specialitou jsou rozhovory s lidmi, kteří jdou tak trochu proti proudu a překračují zajeté stereotypy. Zajímá ho jejich motivace či zvyky i to, čemu věří a podle čeho se řídí. Posluchačům tak dává jedinečnou příležitost učit se od někoho, komu se podařilo dosáhnout svých cílů, a to nejen v pracovním životě. Mezi nejpopulárnější patří díl s moderátorem Martinem Veselovským. Podcast najdete zde.

O kousek blíž

Za podcastem O kousek blíž stojí Kristýna Klímová, která je multitalentovanou kreativní duší. K mikrofonu si zve úspěšné ženy z různých oborů – zdaleka to však nejsou jen podnikatelky, které vydělávají miliony. Otázky, na které v klasických médiích prostor již nezbývá, klade především tvůrčím ženám, které do svého podnikaní dávají kus sebe a dokážou využít svou ženskou sílu i křehkost ve svůj prospěch. Podcast najdete zde.

Skoro bezodpadový život

Ekologická témata hýbou světem, a tak by neměla chybět ani na vašem playlistu. Podcast Skoro bezodpadový život mají na svědomí zakladatelky iniciativy a blogu Czech Zero Waste a zároveň autorky knihy Život skoro bez odpadu. Slovíčko „skoro“ je přitom v názvu zásadní – dámy sdílí nejen své tipy a pokroky, ale zároveň se nebojí přiznat ani přešlapy, kterých se dopustily, nebo mezery, jež je prozatím dělí od vysněného ideálu. Podcast najdete zde.

Na volné noze

Robert Vlach je pomyslnou chůvou českých freelanceru a zakladatelem portálu na Volné noze. Ve stejnojmenném podcastu si tak můžete poslechnout zajímavé rozhovory nebo záznamy přednášek českých podnikatelů a podnikatelek. Pečlivě vybraní hosté se dělí o své (ne)úspěchy a motivují ostatní volnonožce, včetně těch budoucích, aby se nenechali odradit prvotními překážkami. Podcast najdete zde.

Bagniari radio

Mladá antropoložka a koučka Katarína Baniariová si vytyčila jasný cíl: podpořit ženy, aby daly své zdraví na první místo. V česko-slovenských podcastových vodách byste někoho erudovanějšího v oblasti zdraví žen a menstruačního cyklu hledali jen stěží. V každé z epizod, které Katarína doporučuje poslouchat za chůze, chrlí vědecky podložené poznatky, které již podle ohlasů pomohly mnoha ženám vyřešit trable, o nichž se těžko mluví. Podcast najdete zde.

Vyhonit ďábla

Tak tohle je opravdová třešnička na dortu. Dlouholeté kamarádky Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková daly vzniknout tak trochu kontroverznímu podcastu, jehož cílem je bořit tabu v oblasti intimity.  V jednotlivých dílech podcastu Vyhonit ďábla vás čekají témata, jako je antikoncepce, orgasmus, seznamky, sexuální trapasy, ale i asexualita nebo úzkosti spojené se stykem. Ocenění Podcast roku, které si tento počin vysloužil letos v červnu, pak dokazuje, že je podobná témata opravdu potřeba otevírat. Podcast najdete zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Ve vraku lodi z 18. století byl nalezen poklad v hodnotě 17 miliard dolarů

Čeští archeologové v Egyptě dále bodují – nalezli velmi jedinečnou hrobku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…