Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Václavském náměstí v Praze nabízí lavičky k adopci

Václavské náměstí v Praze. Zdroj: Dollar Photo Club

Dát si s přáteli schůzku na lavičce, která nese vaše jméno a je na ní vyryt váš oblíbený citát, může znít jako utopie. Ne však na Václavském náměstí v Praze. Místní truhlář tam za příspěvky dárců mění na lavičkách prkna a vyrývá na ně verše v anglickém a českém jazyce. Lavičky mohou zdobit i jména lidí, kteří si je asi za sedm tisíc korun adoptují.

Otakar John ze Sdružení Nového města pražského se o vzhled náměstí a místní lavičky zajímá již několik let. „Těžce nesu, že Václavské náměstí vypadá tak, jak vypadá, a protože se město k ničemu nemá, rozhodl jsem se alespoň tímto způsobem centrum metropole kultivovat a udělat z něj o něco lepší místo k žití,“ řekl pro ČTK John.

Zatím opravili aktivisté ze sdružení přes třicet laviček, v dalších dvou týdnech mají v plánu vylepšit dalších deset.Patrona lavičky vyjde celá akce na 7 350 korun. „Možnost zapojit se do opravy bychom chtěli dát i veřejnosti. Svou lavičku si tak může vybrat ten, kdo na ní třeba před lety chodil randit a má k ní nějakou vazbu,“ vysvětlil pro ČTK John. Zájemci se mohou v současné době obrátit na Sdružení Nového města pražského a vybrat si lavičku, která bude nést jejich jméno a třeba i oblíbený citát.

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…