Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na hradě Hartenberg pomáhají dobrovolníci ze zahraničí

2 minuty radosti
Na hradě se cizinci - dobrovolníci sjeli již po šestnácté. Autor: Libor Kočí

Skupina dobrovolníků z Jižní Koreje, Tchaj-wanu, Mexika, Španělska i dalších zemí se na konci června sjela na hrad Hartenberg na Sokolovsku, aby pomohla s opravou místní památky. Do 17. června se bude desítka dobrovolníků podílet na rekonstrukci hradu, přičemž je čeká i poznávání Karlovarského kraje.

„Deset dobrovolníků z devíti různých zemí čeká různorodá práce, která přispěje nejen k opravám hradu, ale také k vzájemnému poznávání,“ řekla vedoucí workcampu Monika Zýbalová. „Většina aktivit bude směřovat ke zlepšení kvality životního prostředí v této lokalitě a pomoci místním organizacím. Ve volném čase mají dobrovolníci v plánu poznávat krásy Karlovarského kraje a okolních měst,“ dodala Zýbalová.

Letos je to již po šestnácté, co dobrovolníci přijeli na hrad pomáhat a jako každoročně pod záštitou agentury INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Cizinci se snaží napravit následky požáru, který před třiceti lety hrad poničil, a z památky poté zbyly jen ruiny. V posledních letech dobrovolníci pracují v místní kapli, v severním traktu začínají s přípravou pro zaklenutí prostor a opravují i sklepy nebo bývalou kuchyni. Na hradě se během roku pořádá několik akcí pro veřejnost, jako například Hartenbernské strašení nebo Mikulášská jízda.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.