Na hradě Hartenberg pomáhají dobrovolníci ze zahraničí

Na hradě se cizinci - dobrovolníci sjeli již po šestnácté. Autor: Libor Kočí

Skupina dobrovolníků z Jižní Koreje, Tchaj-wanu, Mexika, Španělska i dalších zemí se na konci června sjela na hrad Hartenberg na Sokolovsku, aby pomohla s opravou místní památky. Do 17. června se bude desítka dobrovolníků podílet na rekonstrukci hradu, přičemž je čeká i poznávání Karlovarského kraje.

„Deset dobrovolníků z devíti různých zemí čeká různorodá práce, která přispěje nejen k opravám hradu, ale také k vzájemnému poznávání,“ řekla vedoucí workcampu Monika Zýbalová. „Většina aktivit bude směřovat ke zlepšení kvality životního prostředí v této lokalitě a pomoci místním organizacím. Ve volném čase mají dobrovolníci v plánu poznávat krásy Karlovarského kraje a okolních měst,“ dodala Zýbalová.

Letos je to již po šestnácté, co dobrovolníci přijeli na hrad pomáhat a jako každoročně pod záštitou agentury INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Cizinci se snaží napravit následky požáru, který před třiceti lety hrad poničil, a z památky poté zbyly jen ruiny. V posledních letech dobrovolníci pracují v místní kapli, v severním traktu začínají s přípravou pro zaklenutí prostor a opravují i sklepy nebo bývalou kuchyni. Na hradě se během roku pořádá několik akcí pro veřejnost, jako například Hartenbernské strašení nebo Mikulášská jízda.

Autor článku

Barbora Jahodová