Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Expertní dobrovolnictví má v Česku obrovský potenciál, říká zakladatelka projektu Um sem um tam

Zdroj fotografií: archiv Adély Ivan Jansové, archiv projektu

Na začátku projektu Um sem um tam byla potřeba propojit neziskové organizace a odborníky, kteří by organizacím zdarma pomohli v oblastech, kterým rozumí. Z nápadu se stal reálný projekt a za osm let svého fungování se díky němu uskutečnilo více než 1500 poptávek. „Zájem o expertní dobrovolnictví v Čechách opravdu je, o čemž svědčí i fakt, že dnes máme na portále přes 2 500 zaregistrovaných dobrovolníků,“ dodává Adéla Ivan Jansová, která se v roce 2012 podílela na založení platformy.

Um sem um tam je online platforma, která spojuje neziskové organizace a profesionály z nejrůznějších oborů. Jak si tyto dvě skupiny lidí mohou vzájemně pomoci?

Naším cílem je propojit ty správné lidi ve správný čas. Víme, že řada neziskových organizací potřebuje odbornou spolupráci, ať už se jedná o právo, grafiku, marketing nebo třeba účetnictví. Na druhé straně je spousta lidí, kteří tyto dovednosti mají a rádi podpoří dobrou věc a čas od času si „zadobrovolničí“. Problémem bývá, že o sobě tyto dvě skupiny nevědí. Naším úkolem je poskytnout propojení v ten správný moment.

Neziskovky hledají na webu různé odborníky. Zdroj: web projektu

Projekt funguje už osmým rokem. Co bylo vaší motivací při jeho spuštění?

Chyběla nám podobně zaměřená platforma, která by se specializovala na odbornou činnost. Samozřejmě už tehdy existovala řada portálů, které se věnovaly se dobrovolnictví. Ale naší bolístkou bylo, že jsme se chtěli zapojovat především hlavu.

Věděli jsme o podobných projektech v zahraničí, které nám byly částečnou inspirací. Naším záměrem však bylo především reagovat na tuzemské potřeby. Tým, který stál u vzniku Um sem um tam, byl složen z řady odborníků nejen z byznysu, ale právě i neziskového sektoru.

Logo projektu Um sem um tam. Zdroj: web projektu

Expertní dobrovolnictví má přínos pro obě strany

Celý portál funguje na dobrovolné bázi, což je příznivé zejména pro neziskové organizace, které za dodané služby nemusí platit. Není ale někdy nouze o profesionály, kteří jsou jinak zvyklí za svou práci dostávat také finanční ohodnocení?

Nouze rozhodně není. Někdy právě naopak. Spíše narážíme na problém, že není pro dobrovolníky dostatečné využití. Mnoho organizací dodnes neví, jaký potenciál v sobě expertní dobrovolnictví skýtá, což je podle nás škoda.

Jaký přínos má tedy služba pro dobrovolníky?

Zastáváme názor, že spolupráce dobrovolníka a organizace by měla být win-win záležitost. Obě strany z toho něco mají. Proto také nemluvíme o pomoci, zachraňování neziskovek, ale o oboustranně výhodné spolupráci. Dobrovolník sice nezíská finanční ohodnocení, ale má novou pracovní zkušenost, referenci i zápis do životopisu. Na LinkedIn už dnes vidíme řadu lidí, kteří se svou dobrovolnickou zkušeností dokážou pochlubit, což je skvělé. Když vidím něčí životopis a není tam nikde o dobrovolnictví ani zmínka, tak si sama říkám, co ten člověk dělá ve svém volném čase?

Jaký typ služeb, respektive profesí neziskové organizace nejčastěji poptávají?

V rámci Um sem um tam záleží na konkrétních potřebách neziskových organizací a ty v průběhu naší existence poptávaly už opravdu kde co – od tvorby letáčků, focení akcí, právních konzultací, psaní textů či úprav webu. Z praxe vidíme, že největší poptávka je po dovednostech grafika, marketingových aktivitách či práci s textem.

Jedná se o pouze krátkodobé, nebo i dlouhodobější spolupráce?

Na portále jsou pouze spolupráce o délce do 10 hodin. Chceme tak zaručit, že vše dopadne, protože nám 10 hodin dobrovolnické činnosti přijde reálných opravdu pro každého. Chápeme, že ne každý se může zapojovat dlouhodobě. Proto kdo chce, může samozřejmě přijmout i větší počet výzev od neziskových organizací. Záleží na čase každého dobrovolníka.

Kolik projektů průměrně v nabídce máte?

Obvykle jde o několik desítek projektů. Samozřejmě je vše závislé na období i celkovém dění. Když třeba vcházel v platnost nový občanský zákoník, byl náš portál plný poptávek po právních konzultacích.

Zdroj fotografie: archiv projektu

Zájem o expertní dobrovolnictví s příchodem pandemie koronaviru vzrostl

V době nouzových opatření spojených s pandemií koronaviru se mnoho činností přesunulo do online prostředí. Vnímáte nějakou změnu v podobě nabízených projektů?

I u nás se aktuální dění projevilo a objevila se řada výzev poptávajících různé IT konzultace, pomoc s nastavováním práce na dálku a podobně.

Registrujete rostoucí počet nabídek ze stran neziskových organizací či zájemců o dobrovolnickou profesionální pomoc?

Současná krize přinesla zvýšený zájem jak neziskových organizací, tak i dobrovolníků. Již od začátku jsme chtěli pomocí projektu český neziskový sektor podpořit, proto jsme možnost využít náš portál připomněli jak neziskovkám, tak i dobrovolníkům. Roli hraje i to, že se mnoho aktivit zastavilo, lidé mají třeba více času a určitě se projevila i obrovská vlna solidarity, která se v době koronavirové zdvihla. Sami máme radost, že se také můžeme zapojit a podpořit propojování vhodných lidí v ten správný čas, protože jak vidíme, zájem je.

V čem vidíte potenciál projektu do budoucna?

Expertní dobrovolnictví má nejen podle nás obrovský potenciál pro všechny zúčastněné. Naším cílem je kromě dlouhodobě fungujícího portálu také dostat téma expertního dobrovolnictví více do firem. Umíte si představit, jak by to vypadalo, kdyby svoje dovednosti zapojily velké firmy? Kolik užitečného know-how by to pro neziskový sektor znamenalo? Na druhou stranu i zaměstnanci by z toho mnohé získali. Ať už pracovní referenci, možnost vybočit z každodenní rutiny, vyzkoušet si něco nového, procvičit dovednost, kterou třeba už tolik nepoužívají, či jednoduše změnit prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…