Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na ČVUT vyvinuli hůl, která umožní navigovat nevidomé na dálku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Velké usnadnění každodenního života může nevidomým lidem přinést speciální hůl vyvinutá týmem z Českého vysokého učení technického v Praze. Uživatelům umožní sdílet svou polohu a pomůže jim tak s navigací na dálku.

Základ myšlenky tvoří unikátní bílá hůl, která je spojená s chytrým telefonem a navigačním střediskem. Vedle běžného užívání hole tak nevidomým umožňuje přenášet obraz či sdílet informace o své aktuální poloze. Systém se ovládá bezdrátovými tlačítky umístěnými přímo na holi.

Než vyrazí nevidomá osoba na cestu, může si zvolit, zda bude chtít pomoc od někoho ze svých blízkých nebo od pracovníka navigačního centra. Se svým navigátorem se poté může kdykoliv telefonicky spojit. Může si tak ověřit svou polohu a dokonce o ni získat podrobnější informace – díky online přenosu záběru kamery z mobilního telefonu lze vidět přesné místo, kde se nachází.

Za nápadem stojí tým pod vedením Jiřího Choda a je součástí projektu Pokročilá navigace nevidomých Fakulty elektrotechnické na ČVUT v Praze. Speciální hole by měly být k dispozici zhruba za půl roku. Zároveň se spustí školení pro potenciální uživatele.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.