Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Myšlenka „Škola hrou“ platí v otrokovickém Experimentáriu doslovně

Střední průmyslová škola Otrokovice otevřela nový vědecko-technický park, ve kterém je učení doslova zábavou. Centrum nese příznačný název Experimentárium. Žáci a studenti zde mohou názorně shlédnout nebo si vyzkoušet na vlastní kůži nespočet pokusů osvětlující přírodní zákonitosti. V budoucnu se celý areál otevře i široké veřejnosti.

Experimentárium se nachází v areálu průmyslové školy. Ve čtyřech patrech budovy je pro zvídavé studenty připraveno osm tematicky vybavených expozic. Se zákonitostmi přírodních věd (fyziky, chemie a biologie) se studenti seznámí prostřednictvím zajímavých pokusů. „Všechno si tady můžou osahat a vyzkoušet. Je to názorné a hravé. S takovými pokusy nemají šanci se nikde jinde setkat,“ popisuje s nadšením ředitel školy Libor Basel.

Náklady na vybudování centra se vyšplhaly na 23 milionů korun. Částka byla hrazena z peněz Evropské unie. Prozatím Experimentárium navštěvují žáci základních škol z Otrokovic a okolí, a také studenti zdejší průmyslové školy. Do budoucna jej ředitel plánuje otevřít i pro veřejnost. Pokusů, které si mohou návštěvníci vědeckého parku vyzkoušet, je nespočet. „Máme tady autodráhu, kde si třeba změří okamžitou nebo i průměrnou rychlost. Chceme ještě připravit dráhu, kde by autíčka jezdila po stropě, takže by zájemci názorně viděli odstředivou sílu a měřili přítlačnou sílu,“ nastínil současnou situaci i další plány Libor Basel.

Obrovský zájem vzbudil také nejdražší přístroj celé expozice, elektronový mikroskop. O přístroj projevily zájem i průmyslové podniky. „Odhalí vadu materiálu a například i to, pokud je nějaká součástka špatně vyrobena,“ shrnul přínos mikroskopu učitel technologie Jan Řezník. Příznivci chemie se zase těší na čtyři zbrusu nové laboratoře. „Žáci si vyzkouší destilování, filtraci, práci se sklem i kahanem,“ uvedla zástupkyně ředitele Dagmar Pavlacká, která se o laboratoře stará.

Vědecké centrum ovšem není jen souhrnem mnoha pokusů. Jeho součástí jsou také propracované systémy, které studentům pomohou v přípravě na budoucí povolání i v praktickém životě. Jedna z expozic představuje zmenšeninu domku obsahující moderní spotřebiče, které je možné ovládat pomocí tabletu. Současně jsou vedle domku vytaženy rozvody vody a topení, což ocení zejména budoucí instalatéři. Starší studenti se tak svým dílem podílejí na výuce těch mladších. „Naši studenti mohou zkoušet naprogramovat vytápěcí okruh, děti ze základních škol pak názorně uvidí, jak vše v domě funguje,“ pochvaluje si přínos celého projektu ředitel Basel. Potenciál Experimentária je opravdu obrovský. Věřme, že se v budoucnu stanou podobná centra nedílnou součástí celého vzdělávacího systému u nás.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/vedecko-technicky-park-experimentarium-v-otrokovicich-piz-/zlin-zpravy.aspx?c=A140902_2095627_zlin-zpravy_mav

Související články

Zaručeně zlepší den

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Vědci jako první na světě vytvářejí ekologický cement z řas

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…