Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Myšlenka „Škola hrou“ platí v otrokovickém Experimentáriu doslovně

Střední průmyslová škola Otrokovice otevřela nový vědecko-technický park, ve kterém je učení doslova zábavou. Centrum nese příznačný název Experimentárium. Žáci a studenti zde mohou názorně shlédnout nebo si vyzkoušet na vlastní kůži nespočet pokusů osvětlující přírodní zákonitosti. V budoucnu se celý areál otevře i široké veřejnosti.

Experimentárium se nachází v areálu průmyslové školy. Ve čtyřech patrech budovy je pro zvídavé studenty připraveno osm tematicky vybavených expozic. Se zákonitostmi přírodních věd (fyziky, chemie a biologie) se studenti seznámí prostřednictvím zajímavých pokusů. „Všechno si tady můžou osahat a vyzkoušet. Je to názorné a hravé. S takovými pokusy nemají šanci se nikde jinde setkat,“ popisuje s nadšením ředitel školy Libor Basel.

Náklady na vybudování centra se vyšplhaly na 23 milionů korun. Částka byla hrazena z peněz Evropské unie. Prozatím Experimentárium navštěvují žáci základních škol z Otrokovic a okolí, a také studenti zdejší průmyslové školy. Do budoucna jej ředitel plánuje otevřít i pro veřejnost. Pokusů, které si mohou návštěvníci vědeckého parku vyzkoušet, je nespočet. „Máme tady autodráhu, kde si třeba změří okamžitou nebo i průměrnou rychlost. Chceme ještě připravit dráhu, kde by autíčka jezdila po stropě, takže by zájemci názorně viděli odstředivou sílu a měřili přítlačnou sílu,“ nastínil současnou situaci i další plány Libor Basel.

Obrovský zájem vzbudil také nejdražší přístroj celé expozice, elektronový mikroskop. O přístroj projevily zájem i průmyslové podniky. „Odhalí vadu materiálu a například i to, pokud je nějaká součástka špatně vyrobena,“ shrnul přínos mikroskopu učitel technologie Jan Řezník. Příznivci chemie se zase těší na čtyři zbrusu nové laboratoře. „Žáci si vyzkouší destilování, filtraci, práci se sklem i kahanem,“ uvedla zástupkyně ředitele Dagmar Pavlacká, která se o laboratoře stará.

Vědecké centrum ovšem není jen souhrnem mnoha pokusů. Jeho součástí jsou také propracované systémy, které studentům pomohou v přípravě na budoucí povolání i v praktickém životě. Jedna z expozic představuje zmenšeninu domku obsahující moderní spotřebiče, které je možné ovládat pomocí tabletu. Současně jsou vedle domku vytaženy rozvody vody a topení, což ocení zejména budoucí instalatéři. Starší studenti se tak svým dílem podílejí na výuce těch mladších. „Naši studenti mohou zkoušet naprogramovat vytápěcí okruh, děti ze základních škol pak názorně uvidí, jak vše v domě funguje,“ pochvaluje si přínos celého projektu ředitel Basel. Potenciál Experimentária je opravdu obrovský. Věřme, že se v budoucnu stanou podobná centra nedílnou součástí celého vzdělávacího systému u nás.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/vedecko-technicky-park-experimentarium-v-otrokovicich-piz-/zlin-zpravy.aspx?c=A140902_2095627_zlin-zpravy_mav

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.