Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Můžu na rande nebo zabíjačku? Nový Covid Portál odpoví na otázky o koronaviru

3 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Polidštit komunikaci a zjednodušit orientaci v aktuálních vládních nařízeních. To je cílem nového webu. Portál mapuje životní situace, ve kterých se občané mohou ocitnout, a radí jim, jak se v nich chovat v souladu s doporučením epidemiologů. Nejmladší poslanec Dominik Feri společně s týmem dobrovolníků dokázal web vymyslet a naprogramovat za pouhých čtrnáct dní.

Mohu uspořádat zabíjačku? Může k nám přijít Mikuláš? Můžu jít na rande? Na tyto a desítky dalších otázek najdou díky novému portálu čeští občané odpovědi na jednom místě. Feri sbíral podněty na obsah webu i od svých fanoušků na sociálních sítích. Covid Portál tak reaguje na často matoucí znění opatření a nabízí přehled toho nejdůležitějšího pro podnikatele, cizince, rodiny, studenty nebo snoubence. Na stránkách nechybí návod pro lidi, kteří se setkali s nakaženým, nebo informace o karanténě a sankcích za porušení vládních nařízení. Doplněn je také řadou praktických informací z běžného života, přehledem kompenzačních programů, kontakty na důležité instituce i užitečnými odkazy.

Zdroj fotografie: covid.gov.cz

Informacemi našlapaný projekt přitom vznikl za pouhých čtrnáct dní. Do jeho tvorby se kromě vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly a Dominika Feriho zapojila řada dobrovolníků. „Pomáháme, protože je potřeba, aby lidé věděli, jak se chovat v době covidu pro bezpečí sebe i rodiny,“ uvedla na Twitteru Eva Pavlíková z komunity Česko.Digital.

Feri pak na svém Instagramu kromě nasazení dobrovolníků vyzdvihl také jejich překvapivě nízký věk. S překladem webu, který má kromě angličtiny fungovat do budoucna také ve vietnamštině, ruštině a němčině, například pomáhaly sestry Hůlkovy, kterým je 15 a 17 let. „Jsme asi jediná země na světě, kde vládní web připravuje někdo takhle mladý. Až vás někdo bude kdykoliv podceňovat kvůli věku, vzpomeňte si na ně,“ vzkázal Feri.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…