Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Foto: Wikimedia Commons

Jan Blažej Santini-Aichel patří k nejvýznamnějším českým architektům. Proslavil se svým jedinečným stylem, který se označuje jako barokní gotika. Vytvořil téměř 80 staveb, některé z nich jsou považovány za nejvýznamnější své doby, Zelená Hora se dostala na seznam UNESCO. Chcete je spatřit na vlastní oči? Tipy na výlety přinesl magazín Forbes.

Vysočina: Zelená Hora ve Žďáru nad Sázavou

Nejvíce Santiniho staveb najdete na Vysočině. Nejproslulejší z nich je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, známý jako Zelená hora. Zdejší opat Václav Vejmula byl důležitou postavou v životě architekta a díky jejich spolupráci vznikly i další místní stavby. V případě Zelené hory bylo cílem vytvořit svatostánek plný křesťanských a kabalistických symbolů. Byl vystavěn na půdorysu hvězdy, důležitou symboliku stavby představuje také číslo pět – kostel má pět vchodů, nad oltářem se vznáší pět andělů. Legenda vypráví, že po smrti Jana Nepomuckého se nad jeho hlavou objevilo pět hvězd. 

Pokud se do Žďáru vydáte, nezapomeňte navštívit také hřbitov, který při pohledu shora připomíná tvar lebky a je rovněž plný mystické symboliky. Santini přestavěl také konventní kostel, k budově starého opatství navrhl prelaturu s freskovým sálem. 

Plzeňský kraj: Stavba na vodě v Plasích

V Plzeňském kraji se nachází několik proslulých Santiniho staveb. Benediktinský klášter v Kladrubech, třetí největší chrám v Česku, vyrostl na pozůstatcích pozdně románské baziliky z roku 1233. K přestavbě Santini přistupoval citlivě, využil původní zdivo a dodržel jeho původní charakter. 

Raritní stavbou je konvent cisterciáckého kláštera v Plasích, a to díky tomu, že konstrukcí ze dřeva (více než pěti tisíci dubovými kůly) neustále protéká voda. Brání hnilobným procesům ve dřevě, k čemuž odkazuje i latinský nápis „bez vody se stavba zřítí“. V Mariánské Týnici znovu vzkvétá poutní kostel Zvěstování Panny Marie. Dlouho chátral, ale díky dobrovolnému spolku Jednota pro záchranu Mariánské Týnice probíhá obnova a jeho nádvoří je přístupné veřejnosti.

Kutná Hora: klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kutnou Horu si většina z nás spojí s chrámem svaté Barbory, ale do architektury města se nezapomenutelně zapsal i Santini. Původně gotický klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl zničený během husitských útoků. Santini stál za jeho obnovou ve svých pouhých 25 letech a proměnil ho v duchu barokní gotiky. Respektoval původní charakter stavby i gotické tvarosloví. Z boku stavby vznikla typická dvojice unikátních samonosných šnekových schodišť.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Evoluční záhada: Proč mají divoké kočky tolik různých barev očí?

TSW je reálný, i když lékaři zavírají oči

Miniaturní zázrak z And: Vzácná ekvádorská žába znovu nalezena po sto letech

Mozky máme naprogramované na laskavost

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…