Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Foto: Wikimedia Commons

Jan Blažej Santini-Aichel patří k nejvýznamnějším českým architektům. Proslavil se svým jedinečným stylem, který se označuje jako barokní gotika. Vytvořil téměř 80 staveb, některé z nich jsou považovány za nejvýznamnější své doby, Zelená Hora se dostala na seznam UNESCO. Chcete je spatřit na vlastní oči? Tipy na výlety přinesl magazín Forbes.

Vysočina: Zelená Hora ve Žďáru nad Sázavou

Nejvíce Santiniho staveb najdete na Vysočině. Nejproslulejší z nich je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, známý jako Zelená hora. Zdejší opat Václav Vejmula byl důležitou postavou v životě architekta a díky jejich spolupráci vznikly i další místní stavby. V případě Zelené hory bylo cílem vytvořit svatostánek plný křesťanských a kabalistických symbolů. Byl vystavěn na půdorysu hvězdy, důležitou symboliku stavby představuje také číslo pět – kostel má pět vchodů, nad oltářem se vznáší pět andělů. Legenda vypráví, že po smrti Jana Nepomuckého se nad jeho hlavou objevilo pět hvězd. 

Pokud se do Žďáru vydáte, nezapomeňte navštívit také hřbitov, který při pohledu shora připomíná tvar lebky a je rovněž plný mystické symboliky. Santini přestavěl také konventní kostel, k budově starého opatství navrhl prelaturu s freskovým sálem. 

Plzeňský kraj: Stavba na vodě v Plasích

V Plzeňském kraji se nachází několik proslulých Santiniho staveb. Benediktinský klášter v Kladrubech, třetí největší chrám v Česku, vyrostl na pozůstatcích pozdně románské baziliky z roku 1233. K přestavbě Santini přistupoval citlivě, využil původní zdivo a dodržel jeho původní charakter. 

Raritní stavbou je konvent cisterciáckého kláštera v Plasích, a to díky tomu, že konstrukcí ze dřeva (více než pěti tisíci dubovými kůly) neustále protéká voda. Brání hnilobným procesům ve dřevě, k čemuž odkazuje i latinský nápis „bez vody se stavba zřítí“. V Mariánské Týnici znovu vzkvétá poutní kostel Zvěstování Panny Marie. Dlouho chátral, ale díky dobrovolnému spolku Jednota pro záchranu Mariánské Týnice probíhá obnova a jeho nádvoří je přístupné veřejnosti.

Kutná Hora: klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kutnou Horu si většina z nás spojí s chrámem svaté Barbory, ale do architektury města se nezapomenutelně zapsal i Santini. Původně gotický klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl zničený během husitských útoků. Santini stál za jeho obnovou ve svých pouhých 25 letech a proměnil ho v duchu barokní gotiky. Respektoval původní charakter stavby i gotické tvarosloví. Z boku stavby vznikla typická dvojice unikátních samonosných šnekových schodišť.

Související články

Zaručeně zlepší den

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Udělejte na klienta dojem na první dobrou – jak se připravit na obchodní schůzku 

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…