Svět módy se může začít připravovat na zásadní boom – svetr vypěstovaný v bioreaktoru. K jeho výrobě už totiž není potřeba vlny z jediné ovce. Svetr budoucnosti z přírodních vláken leží v rukou firmy Goldwin and Spiber.
Firma postupně získávala zkušenosti vývojem laboratorně kultivovaného pavoučího vlákna. V případě vlny je princip stejný: odhalují se geny, které jsou zodpovědné za vznik „přirozené“ vlny běžně používané v oděvnictví. Tyto geny se poté pomocí kultivace proteinu přenášejí na bakterie. Vlna tedy doslova vyroste v bioreaktoru – tedy v umělém prostředí, které slouží ke kultivaci a biochemickým procesům.
Skvělou zprávou je, že nezůstalo u pouhých pokusů. Metodu se totiž úspěšně podařilo přenést do praxe. Společnost Goldwin and Spiber představila v Japonsku limitovanou edici svetrů. Ty se skládaly ze směsi vlny vytvořené v bioreaktoru a klasické ovčí vlny. Firma se dokonce pustila do stavby továrny umožňující výrobu vlny ve velkém množství, a to v Thajsku. Zástupci firmy vkládají do kultivace různých druhů proteinů obrovský potenciál. Doufají, že v budoucnosti nahradí jak přírodní, tak syntetické textilie.
Zdroj: tiscali.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…