Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou plovoucí města pomoci pobřežním komunitám ohroženým stoupající hladinou moří?

3 minuty radosti
Foto: Oceanix City/BIG

Vzhledem k tomu, že změna klimatu a stoupající hladina moří ohrožují pobřežní komunity po celém světě, sází Organizace spojených národů na technologii k vybudování odolných „plovoucích měst“, píše server Euro News.

Společnost Oceanix se sídlem v New Yorku tak navrhla pilotní projekt odolný proti povodním, o kterém se tvrdí, že by mohl přinést bezpečnost až milionům lidí. Ve spolupráci s UN-Habitat (program OSN pro lidské osídlení) je nyní společnost připravena zahájit stavbu prvního prototypu plovoucího města v Jižní Koreji.

OSN uvádí, že přibližně 40 procent světové populace žije méně než 100 km od pobřeží a stoupající hladina moří ohrožuje 90 procent velkých měst po celém světě. Záplavy ničí infrastrukturu v hodnotě miliard eur a nutí miliony obyvatel opustit své domovy. S rychlým růstem městské populace a v těchto pobřežních městech není kam expandovat, náklady na bydlení raketově rostou. Spoluzakladatelka společnosti Oceanix Itai Madamombe věří, že model plovoucích měst společnosti by mohl být ekologicky udržitelným řešením těchto výzev.

Ilustrační foto: Pixabay

Výstava měst

Základy měst budou postaveny z betonu, který je šetrný k vodě. Používají bio rock technologii, která rehabilituje a regeneruje vodní a mořský život. Oceanix také pracuje na využití 3D oceánského zemědělství k zásobování měst při zachování mořské biodiverzity. Co se výzev ve výstavbě týče, týkají se především zajištění, aby města byla soběstačná ve všech šesti systémech, na kterých fungujeme – energie, voda, jídlo, odpad, mobilita, regenerace stanovišť – a sjednotit tyto systémy tak, aby byly schopné fungovat efektivně. Města se budou spoléhat pouze na solární, větrnou, mořskou a vlnovou energii, kterou budou vyrábět. Budou také sklízet a filtrovat dešťovou vodu na sladkou. Společnost Oceanix spolupracuje s Centrem pro nulový odpad, aby zajistila, že jakýkoli odpad vytvořený na ostrově bude možné znovu použít.

Ambicí Oceanix je vytvořit město s 10 000 obyvateli. Společnost zatím začne s tvorbou prototypu v Jižní Koreji, jehož stavbu doufá zahájit příští rok. A pokud vše půjde dobře, první obyvatelé se budou moci nastěhovat začátkem roku 2028.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …