Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou plovoucí města pomoci pobřežním komunitám ohroženým stoupající hladinou moří?

3 minuty radosti
Foto: Oceanix City/BIG

Vzhledem k tomu, že změna klimatu a stoupající hladina moří ohrožují pobřežní komunity po celém světě, sází Organizace spojených národů na technologii k vybudování odolných „plovoucích měst“, píše server Euro News.

Společnost Oceanix se sídlem v New Yorku tak navrhla pilotní projekt odolný proti povodním, o kterém se tvrdí, že by mohl přinést bezpečnost až milionům lidí. Ve spolupráci s UN-Habitat (program OSN pro lidské osídlení) je nyní společnost připravena zahájit stavbu prvního prototypu plovoucího města v Jižní Koreji.

OSN uvádí, že přibližně 40 procent světové populace žije méně než 100 km od pobřeží a stoupající hladina moří ohrožuje 90 procent velkých měst po celém světě. Záplavy ničí infrastrukturu v hodnotě miliard eur a nutí miliony obyvatel opustit své domovy. S rychlým růstem městské populace a v těchto pobřežních městech není kam expandovat, náklady na bydlení raketově rostou. Spoluzakladatelka společnosti Oceanix Itai Madamombe věří, že model plovoucích měst společnosti by mohl být ekologicky udržitelným řešením těchto výzev.

Ilustrační foto: Pixabay

Výstava měst

Základy měst budou postaveny z betonu, který je šetrný k vodě. Používají bio rock technologii, která rehabilituje a regeneruje vodní a mořský život. Oceanix také pracuje na využití 3D oceánského zemědělství k zásobování měst při zachování mořské biodiverzity. Co se výzev ve výstavbě týče, týkají se především zajištění, aby města byla soběstačná ve všech šesti systémech, na kterých fungujeme – energie, voda, jídlo, odpad, mobilita, regenerace stanovišť – a sjednotit tyto systémy tak, aby byly schopné fungovat efektivně. Města se budou spoléhat pouze na solární, větrnou, mořskou a vlnovou energii, kterou budou vyrábět. Budou také sklízet a filtrovat dešťovou vodu na sladkou. Společnost Oceanix spolupracuje s Centrem pro nulový odpad, aby zajistila, že jakýkoli odpad vytvořený na ostrově bude možné znovu použít.

Ambicí Oceanix je vytvořit město s 10 000 obyvateli. Společnost zatím začne s tvorbou prototypu v Jižní Koreji, jehož stavbu doufá zahájit příští rok. A pokud vše půjde dobře, první obyvatelé se budou moci nastěhovat začátkem roku 2028.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Dánsko chce snížit věk pro potraty bez souhlasu rodičů i nezletilým dívkám

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…