Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přenosné zařízení velikosti kufříku umí učinit slanou vodu pitnou

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Revoluční vynález. Odsolovací jednotka MIT vyrábí pitnou vodu bez potřeby filtrů, uvedl portál ZME Science. A právě tato vychytávka byla otestována na pláži. Jak dopadl test? Jak vlastně tato technologie funguje?

Více než 70 % naší planety je pokryto vodou. Více než 96 % této vody pochází z oceánů. A i přes to všechno zhruba 1,1 miliardy lidí na celém světě nemá přístup k čisté pitné vodě a celých 2,7 miliardy lidí nedostatek vody trápí. Co s tím? Řešením je odsolování získané slané vody, ale tento proces je složitý, drahý a je právě kvůli těmto faktorům omezen pouze na bohatší země. Nyní však MIT vyvinulo snadno přenosnou jednotku velikosti kufříku, která dokáže odsolovat vodu pouhým stisknutím tlačítka.

Foto: M. Scott Brauer

Zařízení, které váží 10 kilogram, vyžaduje k provozu méně energie než nabíječka mobilních telefonů a může být poháněno malým přenosným solárním panelem za 50 amerických dolarů. Jednotka MIT také vyrábí pitnou vodu, která převyšuje standardy kvality Světové zdravotnické organizace. Zařízení MIT využívá k odstranění částic z pitné vody pouze elektrickou energii. Jiná zařízení vyžadují, aby voda prošla speciálními filtry. Zbavení se těchto filtrů výrazně snižuje požadavky na dlouhodobou údržbu.

Jak to funguje?

Tajemstvím úspěchu MIT je technika zvaná polarizace iontové koncentrace, která byla v kampusu zavedena před více než deseti lety. Místo použití filtračního procesu je aplikováno elektrické pole na membrány umístěné nad a pod vodním kanálem. Membrány odpuzují kladně nebo záporně nabité částice včetně molekul solí, bakterií a virů, když protékají. Nabité částice jsou trychtýřem přesunuty do druhého proudu vody, který je nakonec vypuštěn. Tím se odstraní nežádoucí pevné látky, což umožní čisté vodě procházet kanálem. Protože vyžaduje pouze nízkotlaké čerpadlo, nespotřebovává ICP technologie tolik energie jako jiné stávající techniky. Kromě toho vědci použili i druhou možnost známou jako elektrodialýza, proces, při kterém jsou ionty transportovány přes speciální membránu, protože technologie ICP ne vždy úplně odstraní soli.

Užití v praxi

Po dokončení laboratorních experimentů vzali výzkumníci své nové zařízení na bostonskou pláž Carson Beach, kde postavili krabici blízko pobřeží a hodili napájecí trubici do vody. Přibližně za půl hodiny zařízení naplnilo plastový kelímek na pití čistou pitnou vodou.

Zdroj: ZME Science

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…