Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přenosné zařízení velikosti kufříku umí učinit slanou vodu pitnou

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Revoluční vynález. Odsolovací jednotka MIT vyrábí pitnou vodu bez potřeby filtrů, uvedl portál ZME Science. A právě tato vychytávka byla otestována na pláži. Jak dopadl test? Jak vlastně tato technologie funguje?

Více než 70 % naší planety je pokryto vodou. Více než 96 % této vody pochází z oceánů. A i přes to všechno zhruba 1,1 miliardy lidí na celém světě nemá přístup k čisté pitné vodě a celých 2,7 miliardy lidí nedostatek vody trápí. Co s tím? Řešením je odsolování získané slané vody, ale tento proces je složitý, drahý a je právě kvůli těmto faktorům omezen pouze na bohatší země. Nyní však MIT vyvinulo snadno přenosnou jednotku velikosti kufříku, která dokáže odsolovat vodu pouhým stisknutím tlačítka.

Foto: M. Scott Brauer

Zařízení, které váží 10 kilogram, vyžaduje k provozu méně energie než nabíječka mobilních telefonů a může být poháněno malým přenosným solárním panelem za 50 amerických dolarů. Jednotka MIT také vyrábí pitnou vodu, která převyšuje standardy kvality Světové zdravotnické organizace. Zařízení MIT využívá k odstranění částic z pitné vody pouze elektrickou energii. Jiná zařízení vyžadují, aby voda prošla speciálními filtry. Zbavení se těchto filtrů výrazně snižuje požadavky na dlouhodobou údržbu.

Jak to funguje?

Tajemstvím úspěchu MIT je technika zvaná polarizace iontové koncentrace, která byla v kampusu zavedena před více než deseti lety. Místo použití filtračního procesu je aplikováno elektrické pole na membrány umístěné nad a pod vodním kanálem. Membrány odpuzují kladně nebo záporně nabité částice včetně molekul solí, bakterií a virů, když protékají. Nabité částice jsou trychtýřem přesunuty do druhého proudu vody, který je nakonec vypuštěn. Tím se odstraní nežádoucí pevné látky, což umožní čisté vodě procházet kanálem. Protože vyžaduje pouze nízkotlaké čerpadlo, nespotřebovává ICP technologie tolik energie jako jiné stávající techniky. Kromě toho vědci použili i druhou možnost známou jako elektrodialýza, proces, při kterém jsou ionty transportovány přes speciální membránu, protože technologie ICP ne vždy úplně odstraní soli.

Užití v praxi

Po dokončení laboratorních experimentů vzali výzkumníci své nové zařízení na bostonskou pláž Carson Beach, kde postavili krabici blízko pobřeží a hodili napájecí trubici do vody. Přibližně za půl hodiny zařízení naplnilo plastový kelímek na pití čistou pitnou vodou.

Zdroj: ZME Science

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…