Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladá vědkyně trpí poruchami učení, přesto sbírá jedno ocenění za druhým

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Třiatřicetiletá Anna Fučíková vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a nyní pracuje a učí ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Ačkoliv ji od malička trápí dyslexie a další poruchy učení, stala se vynikající vědkyní a v zaměstnání vyrábí nové křemíkové nanokrystaly, které by mohly sloužit jako nosiče léků nebo fluorescenční značky. Anna navíc získala za svůj přínos mnoho ocenění, a to včetně prestižní ceny Česká hlava či cenu Neuron Impulz pro mladé badatele od nadačního fondu Neuron.

anna_fucikova

Anna Fučíková z Fyzikálního ústavu Akademie věd se dlouhodobě zabývá zkoumáním polovodičových nanočástic a jejich optických vlastností. Foto: Nadační fond Neuron

Když byla Anna malá, neexistovalo ještě velké povědomí o poruchách učení, tedy co je dyslexie, dysgrafie či dysortografie. O Anně si tedy ve škole mysleli, že ji to jen tolik nemyslí, přičemž opak byl pravdou. „V učení jsem se zlepšila až v páté třídě. Do té doby jsem neuměla rozlišit třeba velké S a otazník, jakým směrem jsou vlastně zatočené. Až pak jsem změnila školu a učitelé poznali, že ve mně něco je,“ vysvětlila Anna Fučíková pro ČTK.

Na škole ji bavila biologie i dějepis, nejvíce ji ale zaujala fyzika. Právě té se věnuje při svých vyučovacích hodinách ve Fyzikálním ústavu, kde mladé fyziky a biology vyučuje předměty nanotechnologie v biologii a fyzikální pozorování nanoobjektů. Navíc se věnuje i své výzkumné činnosti, a to nanokrystalům. Ty by podle ní mohly v budoucnu najít využití při sledování pochodů uvnitř buněk. Díky nedávné výhře milionu korun v soutěži Neuron Impulz mladá vědkyně plánuje výzkum nanokrystalů prohloubit a za částku nakoupit nové přístroje do pražské laboratoře.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.