Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladá vědkyně trpí poruchami učení, přesto sbírá jedno ocenění za druhým

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Třiatřicetiletá Anna Fučíková vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a nyní pracuje a učí ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Ačkoliv ji od malička trápí dyslexie a další poruchy učení, stala se vynikající vědkyní a v zaměstnání vyrábí nové křemíkové nanokrystaly, které by mohly sloužit jako nosiče léků nebo fluorescenční značky. Anna navíc získala za svůj přínos mnoho ocenění, a to včetně prestižní ceny Česká hlava či cenu Neuron Impulz pro mladé badatele od nadačního fondu Neuron.

anna_fucikova

Anna Fučíková z Fyzikálního ústavu Akademie věd se dlouhodobě zabývá zkoumáním polovodičových nanočástic a jejich optických vlastností. Foto: Nadační fond Neuron

Když byla Anna malá, neexistovalo ještě velké povědomí o poruchách učení, tedy co je dyslexie, dysgrafie či dysortografie. O Anně si tedy ve škole mysleli, že ji to jen tolik nemyslí, přičemž opak byl pravdou. „V učení jsem se zlepšila až v páté třídě. Do té doby jsem neuměla rozlišit třeba velké S a otazník, jakým směrem jsou vlastně zatočené. Až pak jsem změnila školu a učitelé poznali, že ve mně něco je,“ vysvětlila Anna Fučíková pro ČTK.

Na škole ji bavila biologie i dějepis, nejvíce ji ale zaujala fyzika. Právě té se věnuje při svých vyučovacích hodinách ve Fyzikálním ústavu, kde mladé fyziky a biology vyučuje předměty nanotechnologie v biologii a fyzikální pozorování nanoobjektů. Navíc se věnuje i své výzkumné činnosti, a to nanokrystalům. Ty by podle ní mohly v budoucnu najít využití při sledování pochodů uvnitř buněk. Díky nedávné výhře milionu korun v soutěži Neuron Impulz mladá vědkyně plánuje výzkum nanokrystalů prohloubit a za částku nakoupit nové přístroje do pražské laboratoře.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…