Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladá vědkyně trpí poruchami učení, přesto sbírá jedno ocenění za druhým

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Třiatřicetiletá Anna Fučíková vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a nyní pracuje a učí ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Ačkoliv ji od malička trápí dyslexie a další poruchy učení, stala se vynikající vědkyní a v zaměstnání vyrábí nové křemíkové nanokrystaly, které by mohly sloužit jako nosiče léků nebo fluorescenční značky. Anna navíc získala za svůj přínos mnoho ocenění, a to včetně prestižní ceny Česká hlava či cenu Neuron Impulz pro mladé badatele od nadačního fondu Neuron.

anna_fucikova

Anna Fučíková z Fyzikálního ústavu Akademie věd se dlouhodobě zabývá zkoumáním polovodičových nanočástic a jejich optických vlastností. Foto: Nadační fond Neuron

Když byla Anna malá, neexistovalo ještě velké povědomí o poruchách učení, tedy co je dyslexie, dysgrafie či dysortografie. O Anně si tedy ve škole mysleli, že ji to jen tolik nemyslí, přičemž opak byl pravdou. „V učení jsem se zlepšila až v páté třídě. Do té doby jsem neuměla rozlišit třeba velké S a otazník, jakým směrem jsou vlastně zatočené. Až pak jsem změnila školu a učitelé poznali, že ve mně něco je,“ vysvětlila Anna Fučíková pro ČTK.

Na škole ji bavila biologie i dějepis, nejvíce ji ale zaujala fyzika. Právě té se věnuje při svých vyučovacích hodinách ve Fyzikálním ústavu, kde mladé fyziky a biology vyučuje předměty nanotechnologie v biologii a fyzikální pozorování nanoobjektů. Navíc se věnuje i své výzkumné činnosti, a to nanokrystalům. Ty by podle ní mohly v budoucnu najít využití při sledování pochodů uvnitř buněk. Díky nedávné výhře milionu korun v soutěži Neuron Impulz mladá vědkyně plánuje výzkum nanokrystalů prohloubit a za částku nakoupit nové přístroje do pražské laboratoře.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…