Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Medicína ruku v ruce s moderní technologií: brazilská siamská dvojčata oddělena pomocí virtuální reality

Ilustrační foto: Pixabay

Siamská dvojčata z Brazílie se srostlou hlavou a mozkem byla úspěšně oddělena pomocí technologií virtuální reality. Lékařský tým popsal tento zákrok jako „nejsložitější operaci svého druhu“, píše Euro News.

Tříletí chlapci Bernado a Arthur Lima si nyní mohou poprvé pohlédnout do tváře po sérii devíti operací, které vyvrcholily 27hodinovou operací, která je finálně oddělila.

Dvojčata se narodila v roce 2018 ve státě Roraima v severní Brazílii jako kraniopagská dvojčata – jedná se o extrémně vzácný stav, kdy jsou sourozenci srostlí v lebce. Většinu svého života tak dvojčata strávila v nemocnici v Rio de Janeiru. „Žili jsme v nemocnici čtyři roky,“ uvedla matka chlapců.

Procedura byla provedena s pomocí londýnské lékařské charitativní organizace Gemini Untwined, která zákrok popsala jako „nejnáročnější a nejkomplexnější oddělení doposud“, vzhledem k tomu, že chlapci sdíleli několik životně důležitých krevních cév.

Složitost zákroku

„Dvojčata měla nejzávažnější a nejobtížnější verzi stavu s nejvyšším rizikem úmrtí pro oba,“ řekl neurochirurg Gabriel Mufarrej z Paulo Niemeyer State Brain Institute v Riu, kde byl zákrok proveden. „Byla to bezpochyby nejsložitější operace mé kariéry,“ dodal. „Na začátku si nikdo nemyslel, že přežijí. Je historickou událostí, že byli oba zachráněni.“

„Zatím nevíme, do jaké míry budou moci žít normální život,“ pokračuje Mufarrej s tím, že dvojčata jsou stále v nemocnici, kde je nyní čeká dlouhá rekonvalescence.

Ilustrační foto: Pixabay

Nejmodernější VR používaná v chirurgii

Členové lékařského týmu, který zahrnoval téměř 100 zaměstnanců, se 7. a 9. června připravovali na konečné fáze operace s pomocí nejmodernějšího systému virtuální reality, uvedlo Gemini Untwined v prohlášení. Pomocí skenů mozku vytvořili digitální mapu společné lebky chlapců a chirurgové cvičili tento postup během zkušební operace pomocí virtuální reality.

Sami chirurgové uvedli, že mít možnost si předem takovýto zákrok vyzkoušet v prostředí virtuální reliaty je úžasné a zároveň uklidňující, jelikož se mohou důkladně připravit a vše si vyzkoušet, aniž by ohrozili životy svých pacientů.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…