Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Masarykova univerzita spustila elektronické kurzy pro veřejnost

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zájemci o vzdělávání získali díky Masarykově univerzitě přístup k elektronickým výukovým kurzům a publikacím. Od října si mohou studenti i široká veřejnost rozšířit své obzory přes nový e-learningový portál prostřednictvím elektronických a multimediálních výukových materiálů. Nabídka kurzů je široká, od výuky poskytnutí první pomoci až po návody ke zdokonalení se v technikách lyžování.

Pedagogové Masarykovy univerzity věnují přípravě multimediálních výstupů pro výuku velkou pozornost. „S přípravou kurzů, animací a stříháním videozáznamů pomáhá pedagogům tým specializovaných pracovníků informačního systému Masarykovy univerzity,“ uvedl šéf vývoje systému Michal Brandejs. Kromě standardních elektronických prezentací a studijních materiálů mohou uživatelé kurzů čerpat z více než 1 000 animací, videí a dalších vzdělávacích on-line prvků.

Zpráva o zavedení nových elektronických kurzů se šíří mezi studenty. „Myslím, že je to skvělý nápad, který je potřeba podpořit. Zatím jsem žádný kurz nespustila, ale pokud by mě nějaká oblast zaujala, určitě ji vyzkouším. Zajímá mě hlavně oblast psychologie a zdraví,“ uvedla studentka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Lucie Kučerová.

E-learning se v Česku i ve světě rychle rozvíjí

Kdo si z nabídky Masarykovy univerzity nevybere, může zapátrat po dalších elektronických kurzech na internetu. V České republice je populární online vzdělávací organizace Mimo školu, která učí lidi vzdělávat se po svém, rozvíjet sebe i svou kariéru a efektivně pracovat s informacemi. Na jejich stránkách najdou příznivci řadu zajímavých přednášek i odkazů na další zdroje. „Tyto zdroje jsou skvělé, když chci proniknout do nějaké nové oblasti, která mě zaujala a chci v ní získat hrubý předmět,“ podotýká student filosofické fakulty Marek Hladík.

Vzdělávání na internetu nepředstavuje nový fenomén, v zahraničí existuje množství stránek s elektronickými výukovými materiály. Mezi průkopníky vzdělávání na internetu patří zahraniční portál Coursera, na kterém se nachází nespočet přednášek a kurzů dostupných nejčastěji v anglickém jazyce. K dispozici jsou i přednášky z věhlasných vysokých škol jako je Yale či Stanfordská univerzita, které umožňují zájemcům studovat různé obory do hloubky, ať už se jedná o filozofii, matematiku či psychologii. Pokud uživatel splní požadavky celého kurzu, získá navíc potvrzení o jeho absolvování.

„Líbí se mi, že platforma Coursera mi pouhým kliknutím poskytuje nejaktuálnější poznání a často i velmi poutavě podané. Jednu dobu jsem byla dokonce zvyklá dívat se na přednášky skoro každý den třeba u oběda nebo při uklízení. Nejvíc se mi líbily kurzy Moralities of Everyday Life a Practical Ethics, díky kterému jsem změnila své konzumní chování a vytvořila si nový pohled na to, jak efektivně pomáhat lidem v nouzi,“ dodává studentka psychologie Anna Karásková, která oficiálně dokončila tři vzdělávací kurzy, zapsaných jich měla přes třicet.

Mezi další oblíbené vzdělávací zdroje patří také platforma TED, která poskytuje přednášky vybraných osobností z různých sfér – například z oblasti vědy, umění, designu, kultury, byznysu, ekologie či technologie. Dále také Khan Academy a platforma online kurzů EdX, kde je pro zájemce nachystáno více jak 400 kurzů zaměřených především na vědu a IT.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.