Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

3 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Makáte na sobě o sto šest? V takovém případě se můžete občas po náročném tréninku cítit strhaní, vyčerpaní a bez energie. Výzkumníci zjistili, co by vám mohlo pomoci urychlit regeneraci, abyste zase skákali přes kaluže. Řešením může být konzumace mandlí, uvedl server Earth.

Vědci v nové studii zjistili, že obohacení jídelníčku o mandle může být vysoce prospěšné pro zotavení se po intenzivním fyzickém cvičení. Odhalili totiž, že účastníci, kteří konzumovali 57 gramů mandlí denně po dobu jednoho měsíce, měli vyšší hladiny prospěšného tuku 12,13 DiHOME. O této látce je známo, že zvyšuje transport mastných kyselin a jejich vychytávání kosterními svaly, což má celkový účinek na stimulaci metabolické regenerace po namáhavých fyzických aktivitách ihned po intenzivním cvičení.

Pokusu se zúčastnilo 38 mužů a 26 žen ve věku 30 až 65 let, kteří se nevěnovali pravidelnému posilování. Vědci je rozdělili do dvou skupin. V jedné účastníci konzumovali denní dávku mandlí, v druhé, kontrolní skupině jedli respondenti namísto mandlí cereální tyčinky o odpovídajícím počtu kalorií. „Přišli jsme na to, že dobrovolníci, kteří konzumovali 57 gramů mandlí denně po dobu jednoho měsíce před cvičením, měli bezprostředně po něm v krvi lepší skóre 12,13 DiHOME než kontrolní skupina. Také uvedli, že pociťovali menší únavu a napětí, větší sílu v nohách a neměli tolik poškozené svaly po cvičení jako kontrolní skupina,“ vysvětlil hlavní autor studie David Nieman, odborník na cvičení a výživu na Appalachian State University. „Mandle poskytují jedinečnou a komplexní směs živin a polyfenolů, která může podporovat metabolickou regeneraci po stresujícím cvičení. Mandle obsahují vysoké množství bílkovin, zdravých typů tuků, vitamínu E, minerálů a vlákniny. V jejich hnědé slupce navíc najdeme polyfenoly, které míří do tlustého střeva, kde pomáhají kontrolovat záněty a oxidační stres,“ uzavřel Nieman. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Frontiers in Nutrition

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…