Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Loučení s rakovinou. Vědci přišli s objevem důležitým pro účinek protinádorových léčiv

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nádory by už nemusely mít takovou moc nad životy lidí. Doposud se v některých případech jednalo o jakýsi rozsudek smrti. Ten by mohlo jít díky novému objevu vědců snadněji zvrátit. Našli místa v molekule DNA podstatná pro účinek protinádorových léčiv.

Místa a procesy v molekule DNA uvnitř nádorových buněk, která jsou podstatou účinku protinádorových léčiv, objevil mezinárodní tým s českou účastí. Výsledky by podle odborníků měly přispět k lepšímu pochopení mechanismu účinku léčiv, takzvaných PARP inhibitorů. Tato léčiva vedou ke smrti určitých typů rakovinných buněk. Tým výzkumníků vedla Hana Hanzlíková z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ve spolupráci s Keithem Caldecottem z jihoanglické Sussexské univerzity. Výsledky výzkumu by přitom nemusely pomoci pouze při léčbě onkologických onemocnění, nýbrž i s vývojem léčby Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Při výzkumu bylo zásadní využití elektronové mikroskopie. Díky této metodě se vědcům podařilo zobrazit dělící se molekulu DNA. „Toto umí jen pár laboratoří na celém světě,“ zdůraznila Hanzlíková.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…