Nádory by už nemusely mít takovou moc nad životy lidí. Doposud se v některých případech jednalo o jakýsi rozsudek smrti. Ten by mohlo jít díky novému objevu vědců snadněji zvrátit. Našli místa v molekule DNA podstatná pro účinek protinádorových léčiv.
Místa a procesy v molekule DNA uvnitř nádorových buněk, která jsou podstatou účinku protinádorových léčiv, objevil mezinárodní tým s českou účastí. Výsledky by podle odborníků měly přispět k lepšímu pochopení mechanismu účinku léčiv, takzvaných PARP inhibitorů. Tato léčiva vedou ke smrti určitých typů rakovinných buněk. Tým výzkumníků vedla Hana Hanzlíková z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ve spolupráci s Keithem Caldecottem z jihoanglické Sussexské univerzity. Výsledky výzkumu by přitom nemusely pomoci pouze při léčbě onkologických onemocnění, nýbrž i s vývojem léčby Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
Při výzkumu bylo zásadní využití elektronové mikroskopie. Díky této metodě se vědcům podařilo zobrazit dělící se molekulu DNA. „Toto umí jen pár laboratoří na celém světě,“ zdůraznila Hanzlíková.
Zdroj: České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…