Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Víte, jak na samovyšetření prsou? Aplikace Preventivka vám poradí. Foto: Loono

Jak jsme již informovali, v minulém roce organizace Loono představila aplikaci Preventivka, která upozorňuje na pravidelné preventivní prohlídky, na které máte nárok a neměli byste na ně zapomínat. Společně s touto iniciativou teď ve své tiskové zprávě také zveřejnili přehled preventivních prohlídek pro rok 2023. Podívejte se, na co byste si měli dát pozor.

Často si v novém roce dáváme předsevzetí, že zhubneme, základem změny životního stylu by ale měla být právě pravidelná starost o naše tělo. Podle Loona až 75 % Čechů zanedbává preventivní prohlídky, které pomáhají každý rok odhalit řadu onemocnění a opravdu zachraňují životy. V aplikaci Preventivka uvidíte všechny preventivní prohlídky, na které máte nárok, plus si můžete doplnit své vlastní lékaře a specialisty.

Ženy by neměly v průběhu roku zapomínat na gynekologickou prohlídku (jednou ročně) a návštěvu zubaře (alespoň jednou ročně). Jednou za dva roky by měly navštívit svého praktického doktora, jednou ročně pak očaře a dermatologa. Ženy po 45. roce života by každé dva roky měly navštívit mamografický screening. Pokud se chtějí nechat zkontrolovat dříve, mohou využít ultrazvukové vyšetření. Předtím, ale i potom Loono doporučuje provádět každý měsíc samovyšetření prsou podle jejich návodu v aplikaci nebo na webu. Od 50 let chodí ženy na screening rakoviny tlustého střeva (vyšetření je více druhů) a od 55 let může praktický lékař poslat silné kuřačky na screening rakoviny plic.

V aplikaci Preventivka najdete také zajímavé články a obsah o zdraví. Foto: Loono

Muži stejně jako ženy navštěvují alespoň jednou za dva roky preventivně praktického lékaře, jednou ročně by měli zajít k zubaři, očaři a za dermatologem. V 50 letech by měli poprvé navštívit urologa a pravidelně chodit na screening rakoviny tlustého střeva. Stejně jako u žen, i muži kuřáci mohou být po 55. roku života vybráni pro screening rakoviny plic. Také je dobré pravidelně každý měsíc provádět samovyšetření varlat způsobem, který Loono popisuje na svých webových stránkách.

Zdraví máme jen jedno, nezapomínejte na sebe!

Zdroj: Tisková zpráva Loono

Související články

Zaručeně zlepší den

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…