Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Víte, jak na samovyšetření prsou? Aplikace Preventivka vám poradí. Foto: Loono

Jak jsme již informovali, v minulém roce organizace Loono představila aplikaci Preventivka, která upozorňuje na pravidelné preventivní prohlídky, na které máte nárok a neměli byste na ně zapomínat. Společně s touto iniciativou teď ve své tiskové zprávě také zveřejnili přehled preventivních prohlídek pro rok 2023. Podívejte se, na co byste si měli dát pozor.

Často si v novém roce dáváme předsevzetí, že zhubneme, základem změny životního stylu by ale měla být právě pravidelná starost o naše tělo. Podle Loona až 75 % Čechů zanedbává preventivní prohlídky, které pomáhají každý rok odhalit řadu onemocnění a opravdu zachraňují životy. V aplikaci Preventivka uvidíte všechny preventivní prohlídky, na které máte nárok, plus si můžete doplnit své vlastní lékaře a specialisty.

Ženy by neměly v průběhu roku zapomínat na gynekologickou prohlídku (jednou ročně) a návštěvu zubaře (alespoň jednou ročně). Jednou za dva roky by měly navštívit svého praktického doktora, jednou ročně pak očaře a dermatologa. Ženy po 45. roce života by každé dva roky měly navštívit mamografický screening. Pokud se chtějí nechat zkontrolovat dříve, mohou využít ultrazvukové vyšetření. Předtím, ale i potom Loono doporučuje provádět každý měsíc samovyšetření prsou podle jejich návodu v aplikaci nebo na webu. Od 50 let chodí ženy na screening rakoviny tlustého střeva (vyšetření je více druhů) a od 55 let může praktický lékař poslat silné kuřačky na screening rakoviny plic.

V aplikaci Preventivka najdete také zajímavé články a obsah o zdraví. Foto: Loono

Muži stejně jako ženy navštěvují alespoň jednou za dva roky preventivně praktického lékaře, jednou ročně by měli zajít k zubaři, očaři a za dermatologem. V 50 letech by měli poprvé navštívit urologa a pravidelně chodit na screening rakoviny tlustého střeva. Stejně jako u žen, i muži kuřáci mohou být po 55. roku života vybráni pro screening rakoviny plic. Také je dobré pravidelně každý měsíc provádět samovyšetření varlat způsobem, který Loono popisuje na svých webových stránkách.

Zdraví máme jen jedno, nezapomínejte na sebe!

Zdroj: Tisková zpráva Loono

Související články

Zaručeně zlepší den

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…