Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lógr z kávy nepatří do koše. Nadšenec z Českého Krumlova ho proměnil v unikátní projekt

Zdroj fotografií: archiv projektu KrumLogr

Zdá se vám kombinace kavárenského prostředí, kompostování a komunitní zahrady jako náhodný výběr z itineráře moderního hipsterství? Jiřímu Podhoreckému z Českého Krumlova se všechny tyto aspekty podařilo propojit ve smysluplný projekt, kterým navíc nenásilně šíří ekologickou osvětu.

Začalo to nevinnou touhou vypěstovat si trochu zeleniny a ovoce na vlastní zahradě a vyústilo v unikátní projekt, do kterého se s radostí zapojili provozovatelé kaváren i zastupitelstvo Českého Krumlova. V rámci projektu KrumLogr shromažďuje Jiří Podhorecký kávový lógr z místních kaváren, aby jej následně využil jako účinné a přírodní hnojivo. Pro vlastní potřebu mu však slouží jenom dočasně.

Přes počáteční nejistotu mu vyšli vstříc nejen samotní kavárníci, kterým tak zároveň odlehčil od každodenního odpadu, ale i zastupitelé města Český Krumlov. „Důležité pro mne bylo, že jsem se mohl obrátit na městský úřad, kde jsem požádal o spolupráci s umístěním a vývozem sběrné nádoby. V historickém městě, kde se pohybují turisté, to vyžaduje vhodné místo, kde nikomu nebude překážet,“ nastiňuje prvotní výzvy Jiří Podhorecký. O obsluhu sběrných nádob se však stará sám. „Hlavní úsilí zbývá na dvě nohy a dvě ruce – to se prostě musí obejít pěšky. Dlažba v ulicích není pro kolo nebo jiné přibližovadlo zrovna ideální,“ vysvětluje.

Sběrná nádoba na lógr v ulicích města. Zdroj: KrumLogr

O výpěstky se s radostí podělí

Shromážděný lógr následně putuje přímo do kompostu. „Zatím jsem v přechodné fázi, kdy ještě nemohu využít sesbíraný lógr a hotový kompost na velké zahradě. Proto jsem se dohodl s místním zahradnictvím, že se bude kompostovat u nich,“ představuje Podhorecký prozatímní řešení.

Lógr je přírodní hnojivo, které je zdrojem organických živin pro pěstované rostliny. Zdroj: KrumLogr

Plánovaným završením jeho projektu však má být komunitní zahrada, kde bude kompost s lógrem k dispozici dalším pěstitelům. Část úrody by také mohla putovat zpět do zapojených kaváren jako malé poděkování. „Další kroky spočívají právě v nalezení více lidí a realizaci komunitní zahrady, která by mohla být nejen osobním potěšením každého pěstitele, ale i ukázkou, že když se spojí zájem více lidí, tak to i více lidí těší,“ doufá Jiří Podhorecký.

Kavárny zapojené do projektu KrumLogr snadno poznáte podle samolepek nalepených na vstupních dveřích. Jejich seznam si navíc můžete pohodlně prohlédnout na webu, který zakladatel projektu vlastnoručně vytvořil.

Kavárny zapojené do projektu poznáte podle samolepek nalepených na vstupních dveřích. Zdroj: KrumLogr

Lógr vyživí půdu a odradí hlemýždě

A co je na lógru vlastně tak zázračného? Jedná se o zcela přírodní hnojivo, které je zdrojem organických živin pro pěstované rostliny i živným zdrojem pro půdní organismy, žížaly a další bezobratlé živočichy, které pak rychleji rozkládají veškerý kompostovaný materiál. Zároveň má regulační efekt na přemnožení slimáků a hlemýžďů zahradních, protože je účinně, ale ekologicky odpuzuje.

Pro efektivní kompostování lógru je vhodné promísení s dalším biomateriálem, jako je posekaná tráva, domácí bioodpad z kuchyně, dřevní štěpka, méně kvalitní půda či drcené vaječné skořápky.

Mapa zapojených kaváren. Zdroj: KrumLogr

Projekt tak nenásilnou formou podporuje nejen samotné kompostování, ale i rozšíření dalších ekologických postupů, jak nakládat s bioodpadem a zároveň udržet půdu co nejúrodnější. Kavárnám navíc pomáhá s redukcí množství odpadu a brzy se snad bude podílet i na podpoře komunitního pěstování a alespoň částečného návratu k soběstačnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…