Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidem bez domova nově pomohou Medici na ulici ve spolupráci s Armádou spásy

Ve spolupráci s Armádou spásy studenti dělají další krok v rozšiřování Street Medicine v českém prostředí. Foto: Medici na ulici

Praha nezapomíná ani v časech lockdownu na lidi bez střechy nad hlavou. Armáda spásy tam nyní navázala úzkou spolupráci s Mediky na ulici. Cílem obou organizací bude poskytnout více zdravotní péče lidem bez domova.

Pražská Armáda spásy poskytuje sociální službu Terénní program (Streetwork) od roku 2013. „Jednou z oblastí práce ve Streetworku je ošetřování osob bez domova přímo na ulici a poskytování dlouhodobé podpory při jejich uzdravování. Ve spolupráci s Mediky na ulici jsme vytvořili Street Medicine tým, což je klíčové pro zkvalitnění zdravotní péče pro naše klienty,“ uvedl Jan Desenský, ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona od Armády Spásy.

Armáda spásy v České republice poskytuje specifické služby osobám domova, které jsou na sociálně zdravotním pomezí. Od převazování ran v terénních programech, přes provoz ošetřoven v nízkoprahových denních centrech, až po zřízení ordinace praktického lékaře v Ostravě. Z pilotování Street Medicine týmu v Praze vznikne metodika, která bude přenositelná do dalších měst. Cílem je mimo jiné poukázat na potřebu multidisciplinárních terénních týmů pro osoby bez domova. 

Street Medicine je velkou výzvou i pro studentský spolek Medici na ulici, který se již přes šest let aktivně věnuje problematice osob bez přístřeší. Studenti se snaží ve spolupráci s Armádou spásy přispívat ke zdravotnímu aspektu péče v multidisciplinárním prostředí zdravotně-sociální problematiky. Medici na ulici provozují kamenné i terénní ošetřovny, kde jsou pravidelně k dispozici klientům až pětkrát týdně. Práce se sociálně vyloučenou skupinou obyvatel vyžaduje specifické komunikační dovednosti, se kterými se tak nově zapojení studenti mohou seznámit a následně je užít v klinické praxi.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…