Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidem bez domova nově pomohou Medici na ulici ve spolupráci s Armádou spásy

Ve spolupráci s Armádou spásy studenti dělají další krok v rozšiřování Street Medicine v českém prostředí. Foto: Medici na ulici

Praha nezapomíná ani v časech lockdownu na lidi bez střechy nad hlavou. Armáda spásy tam nyní navázala úzkou spolupráci s Mediky na ulici. Cílem obou organizací bude poskytnout více zdravotní péče lidem bez domova.

Pražská Armáda spásy poskytuje sociální službu Terénní program (Streetwork) od roku 2013. „Jednou z oblastí práce ve Streetworku je ošetřování osob bez domova přímo na ulici a poskytování dlouhodobé podpory při jejich uzdravování. Ve spolupráci s Mediky na ulici jsme vytvořili Street Medicine tým, což je klíčové pro zkvalitnění zdravotní péče pro naše klienty,“ uvedl Jan Desenský, ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona od Armády Spásy.

Armáda spásy v České republice poskytuje specifické služby osobám domova, které jsou na sociálně zdravotním pomezí. Od převazování ran v terénních programech, přes provoz ošetřoven v nízkoprahových denních centrech, až po zřízení ordinace praktického lékaře v Ostravě. Z pilotování Street Medicine týmu v Praze vznikne metodika, která bude přenositelná do dalších měst. Cílem je mimo jiné poukázat na potřebu multidisciplinárních terénních týmů pro osoby bez domova. 

Street Medicine je velkou výzvou i pro studentský spolek Medici na ulici, který se již přes šest let aktivně věnuje problematice osob bez přístřeší. Studenti se snaží ve spolupráci s Armádou spásy přispívat ke zdravotnímu aspektu péče v multidisciplinárním prostředí zdravotně-sociální problematiky. Medici na ulici provozují kamenné i terénní ošetřovny, kde jsou pravidelně k dispozici klientům až pětkrát týdně. Práce se sociálně vyloučenou skupinou obyvatel vyžaduje specifické komunikační dovednosti, se kterými se tak nově zapojení studenti mohou seznámit a následně je užít v klinické praxi.

Související články

Zaručeně zlepší den

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…