Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé vyrazí do práce na kole. Výjimečně se můžou zapojit i z domova

Zdroj fotografií: Anna Šolcová

Vlivem stávající situace se řada akcí musela zrušit, přesunout nebo upravit svůj charakter. Výjimkou není ani iniciativa Do práce na kole, která každý květen motivuje Čechy, aby pro cestu do zaměstnání využili jiný dopravní prostředek než auto. Pořadatelé se rozhodli od akce neupustit, protože – jak sami říkají – pravidelný pohyb a dobrá nálada jsou zásadní pro každého.

Zůstáváte v květnu doma? Výzva s vámi letos i tak počítá. Pravidla se upravila tak, že si lze zaznamenávat nejen cesty do práce, ale i procházky a vyjížďky, domácí fyzické aktivity nebo bezmotorové cesty na nákup. „Jízda na kole, koloběžce nebo chůze či běh získaly v uplynulých dnech zcela nový význam. Staly se nejzdravějšími a nejbezpečnějšími dopravním prostředky, které navíc neznečišťují ovzduší. Právě špatný vzduch totiž negativně ovlivňuje i průběh různých nemocí,“ uvedli organizátoři akce.

Účastníci mohou využít také tipy na zajímavé pohybové aktivity doma. Pořadatelé vedle rotopedu nebo běžeckého pásu doporučují cvičení podle online videí z různých zdrojů (co třeba zacvičit sis v vrcholovými sportovci?), posilování s vlastní vahou i různými pomůckami (zvlášť nás zaujali děti a psi) nebo třeba hraní tanečních a pohybových videoher.

Do práce na kole je pravidelná týmová výzva, do níž se loni zapojilo skoro 20 tisíc účastníků z pětačtyřiceti měst. Společně teoreticky ušetřili 466 tun oxidu uhličitého. Cílem akce je podpora udržitelné mobility a navracení měst chodcům a cyklistům.

Související články

Inspirace

Do práce na kole vyrazí zájemci i letos

Inspirace

Sdílená kola jsou v Česku rok od roku oblíbenější

Inspirace

Startuje další ročník projektu Do práce na kole

Inspirace

V květnu vyrazí lidé z celé republiky do práce na kole

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.