Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé vyrazí do práce na kole. Výjimečně se můžou zapojit i z domova

Zdroj fotografií: Anna Šolcová

Vlivem stávající situace se řada akcí musela zrušit, přesunout nebo upravit svůj charakter. Výjimkou není ani iniciativa Do práce na kole, která každý květen motivuje Čechy, aby pro cestu do zaměstnání využili jiný dopravní prostředek než auto. Pořadatelé se rozhodli od akce neupustit, protože – jak sami říkají – pravidelný pohyb a dobrá nálada jsou zásadní pro každého.

Zůstáváte v květnu doma? Výzva s vámi letos i tak počítá. Pravidla se upravila tak, že si lze zaznamenávat nejen cesty do práce, ale i procházky a vyjížďky, domácí fyzické aktivity nebo bezmotorové cesty na nákup. „Jízda na kole, koloběžce nebo chůze či běh získaly v uplynulých dnech zcela nový význam. Staly se nejzdravějšími a nejbezpečnějšími dopravním prostředky, které navíc neznečišťují ovzduší. Právě špatný vzduch totiž negativně ovlivňuje i průběh různých nemocí,“ uvedli organizátoři akce.

Účastníci mohou využít také tipy na zajímavé pohybové aktivity doma. Pořadatelé vedle rotopedu nebo běžeckého pásu doporučují cvičení podle online videí z různých zdrojů (co třeba zacvičit sis v vrcholovými sportovci?), posilování s vlastní vahou i různými pomůckami (zvlášť nás zaujali děti a psi) nebo třeba hraní tanečních a pohybových videoher.

Do práce na kole je pravidelná týmová výzva, do níž se loni zapojilo skoro 20 tisíc účastníků z pětačtyřiceti měst. Společně teoreticky ušetřili 466 tun oxidu uhličitého. Cílem akce je podpora udržitelné mobility a navracení měst chodcům a cyklistům.

Související články

Zaručeně zlepší den

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…