Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Taky byste v zimě pořád spali a s příchodem jara se vám vlévá energie do žil? Nejedná se o nic nepřirozeného, zjistili vědci v nejnovější studii. Podle nich mají lidé kvalitnější spánek v létě, proto by měli v zimě spát více, uvedl časopis Frontiers in Neuroscience a web Radio Wave.

Odborníci se ve studii zaměřili na sezónní změny spánku u skupiny lidí žijících ve městech. Vzorek tvořilo 188 pacientů trpících poruchami spánku. Výsledky ukázaly, že fáze REM u městské populace je v létě kratší. Během REM fáze spánku se zvyšuje mozková aktivita. Tuto část doprovází oční pohyby pod zavřenými víčky. V jejím průběhu se také zdá většina snů. To znamená, že lidé v létě potřebují k odpočinku kratší dobu. 

Naopak delší REM fázi výzkumníci zaznamenali v zimě, a to až o 30 minut. „Přestože přes zimu podáváme nezměněné výkony, činnost lidského organismu se v únoru nebo březnu snižuje,“ uvedl jeden z autorů studie doktor Dieter Kunz. „Obecně platí, že společnost by měla přizpůsobit spánkové návyky, včetně délky a načasování, ročnímu období nebo přizpůsobit školní a pracovní rozvrhy sezónním potřebám spánku,“ doplnil. Vědci nyní chtějí provést studii na lidech se zdravým spánkem, díky čemuž by měli získat důkazy o potřebě přizpůsobit spánkové návyky ročnímu období. Následující výzkumy by se podle vědců měly zaměřit na základní sezónní faktory, jakými jsou třeba délka slunečního svitu nebo změny teploty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…