Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Taky byste v zimě pořád spali a s příchodem jara se vám vlévá energie do žil? Nejedná se o nic nepřirozeného, zjistili vědci v nejnovější studii. Podle nich mají lidé kvalitnější spánek v létě, proto by měli v zimě spát více, uvedl časopis Frontiers in Neuroscience a web Radio Wave.

Odborníci se ve studii zaměřili na sezónní změny spánku u skupiny lidí žijících ve městech. Vzorek tvořilo 188 pacientů trpících poruchami spánku. Výsledky ukázaly, že fáze REM u městské populace je v létě kratší. Během REM fáze spánku se zvyšuje mozková aktivita. Tuto část doprovází oční pohyby pod zavřenými víčky. V jejím průběhu se také zdá většina snů. To znamená, že lidé v létě potřebují k odpočinku kratší dobu. 

Naopak delší REM fázi výzkumníci zaznamenali v zimě, a to až o 30 minut. „Přestože přes zimu podáváme nezměněné výkony, činnost lidského organismu se v únoru nebo březnu snižuje,“ uvedl jeden z autorů studie doktor Dieter Kunz. „Obecně platí, že společnost by měla přizpůsobit spánkové návyky, včetně délky a načasování, ročnímu období nebo přizpůsobit školní a pracovní rozvrhy sezónním potřebám spánku,“ doplnil. Vědci nyní chtějí provést studii na lidech se zdravým spánkem, díky čemuž by měli získat důkazy o potřebě přizpůsobit spánkové návyky ročnímu období. Následující výzkumy by se podle vědců měly zaměřit na základní sezónní faktory, jakými jsou třeba délka slunečního svitu nebo změny teploty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší a nejmodernější porodnice v ČR bude v Brně

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…