Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé ušetří díky technologiím pro úsporné budovy z dílny ČVÚT

Univerzitní výzkum na ČVÚT má blízko k praxi. Zdroj: www.uceeb.cz

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVÚT brzy pošle na trh tři nové technologie. Novinky se budou využívat mezi energeticky úspornými stavebními technologiemi a na trhu produktů přátelských k životnímu prostředí.

Lidé budou moci brzy ušetřit díky třem produktům, které ČVÚT vyšle na trh. Jedná se o lehký obvodový plášť, vibrolisované betonové prvky s příměsí cihelného prachu a o technologii rekuperace tepla pomocí nízkoteplotní jednotky ORC.

„Akademikům se často vyčítá, že dělají výzkum pro výzkum. Tento projekt ale ukazuje, že univerzity mají k reálnému životu daleko blíž, než si široká veřejnost často myslí,“ uvedl ředitel Univerzitního centra Lukáš Ferkl. Projekt v hodnotě přes třiatřicet milionů korun začal v roce 2013 a v současné době se chystá prodej jeho prvních licencí. Cílem bylo dovést na trh ty nejlepší ze šesti pilotních projektů.

Nyní čekají produkty na podpis licenční smlouvy. Všechny zmíněné novinky mají potenciál ovlivnit trh energeticky efektivních a environmentálně přátelských technologií ve stavebnictví. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov se snaží podporovat výzkumníky a usnadnit přechod od základního výzkumu k tržnímu uplatnění jimi vyvinutých technologií. Centrum se také prezentuje na řadě veletrhů a díky projektu se mu podařilo vytvořit síť kontaktů pro další technologickou spolupráci.

Související články

Inspirace

Ženy z Buštěhradu boří stereotypy. Jejich vášní je beton

Inspirace

Na ČVUT vyvinuli šperky, které umí měřit životní funkce

Byznys

Student ČVUT vyvinul unikátní bezbateriový glukometr

Byznys

Čeští vědci vytvořili kameru, která umí z pohybu očí rozpoznat nemoc

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.