Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy z Buštěhradu boří stereotypy. Jejich vášní je beton

"Betonářky", jak se jim říká, pracují v Univerzitním centru energeticky efektivních budov při ČVUT, na fotografii. Zdroj: uceeb.cz

Skupina čtyř žen z Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT boří mýty. Mladé ženy se totiž staly expertkami na beton a vymýšlejí, jak ho udělat pevnější a recyklovatelnější. Jejich nápady našly uplatnění při stavbě dálnice R10 a při stavbách mostů.

Čtyři mladé ženy našly zalíbení v hmotě, která je většinou doménou mužů. V novém výzkumném centru, které si postavilo za téměř miliardu korun České vysoké učení technické, testují experti nejnovější stavební materiály. Betonářky, jak okolí ženám říká, vyvíjejí takové druhy betonu, aby byla hmota co nejpevnější a zároveň jí bylo co nejméně na stavbu potřeba.

„Baví nás udržitelná výstavba, hra s technologiemi, propojování stavařiny s ekologií. V Česku je kamene dostatek, takže betonárky vlastně nic nenutí s ním šetřit. Navíc je problém sehnat i kvalitní recyklované kamenivo,“ řekla pro Ihned Magdaléna Šefflová.  Z betonárek si expertky vždy odvezou nadrcenou směs a tu pak v laboratoři testují, míchají ji s vodou, cementem a pískem.

Výzkum, na kterém expertky pracují, má do budoucna velký potenciál. Například spolupracují s firmou Skanska, která jeden druh betonu již použila při stavbě dálnice R10 u Benátek nad Jizerou. „Vyrobily se z toho panely ztraceného bednění. Bylo to sice dražší, ale zase se při úpravách nemusela zavřít celá dálnice,“ vysvětlila pro Ihned Magda Novotná. Další využití již našel i ultrapevnostní beton, který se využívá při stavbách zatěžovaných konstrukcí, například mostů.

Momentálně se expertky zaměřují na textilní beton a jeho využití v obkladových panelech na fasády. Tento nový typ betonového obkladu mají výzkumnice v plánu si časem nechat patentovat. „To je něco, co mě na práci tady baví, že máme možnost dělat na věcech, které mají komerční přesah, že nás i motivují, abychom s takovými nápady chodily,“ uzavírá Novotná.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Z domova

Lidé ušetří díky technologiím pro úsporné budovy z dílny ČVÚT

Inspirace

Na ČVUT vyvinuli šperky, které umí měřit životní funkce

Byznys

Student ČVUT vyvinul unikátní bezbateriový glukometr

Byznys

Čeští vědci vytvořili kameru, která umí z pohybu očí rozpoznat nemoc

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.