Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy z Buštěhradu boří stereotypy. Jejich vášní je beton

"Betonářky", jak se jim říká, pracují v Univerzitním centru energeticky efektivních budov při ČVUT, na fotografii. Zdroj: uceeb.cz

Skupina čtyř žen z Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT boří mýty. Mladé ženy se totiž staly expertkami na beton a vymýšlejí, jak ho udělat pevnější a recyklovatelnější. Jejich nápady našly uplatnění při stavbě dálnice R10 a při stavbách mostů.

Čtyři mladé ženy našly zalíbení v hmotě, která je většinou doménou mužů. V novém výzkumném centru, které si postavilo za téměř miliardu korun České vysoké učení technické, testují experti nejnovější stavební materiály. Betonářky, jak okolí ženám říká, vyvíjejí takové druhy betonu, aby byla hmota co nejpevnější a zároveň jí bylo co nejméně na stavbu potřeba.

„Baví nás udržitelná výstavba, hra s technologiemi, propojování stavařiny s ekologií. V Česku je kamene dostatek, takže betonárky vlastně nic nenutí s ním šetřit. Navíc je problém sehnat i kvalitní recyklované kamenivo,“ řekla pro Ihned Magdaléna Šefflová.  Z betonárek si expertky vždy odvezou nadrcenou směs a tu pak v laboratoři testují, míchají ji s vodou, cementem a pískem.

Výzkum, na kterém expertky pracují, má do budoucna velký potenciál. Například spolupracují s firmou Skanska, která jeden druh betonu již použila při stavbě dálnice R10 u Benátek nad Jizerou. „Vyrobily se z toho panely ztraceného bednění. Bylo to sice dražší, ale zase se při úpravách nemusela zavřít celá dálnice,“ vysvětlila pro Ihned Magda Novotná. Další využití již našel i ultrapevnostní beton, který se využívá při stavbách zatěžovaných konstrukcí, například mostů.

Momentálně se expertky zaměřují na textilní beton a jeho využití v obkladových panelech na fasády. Tento nový typ betonového obkladu mají výzkumnice v plánu si časem nechat patentovat. „To je něco, co mě na práci tady baví, že máme možnost dělat na věcech, které mají komerční přesah, že nás i motivují, abychom s takovými nápady chodily,“ uzavírá Novotná.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká fotografka zvířat vyhrála Siena Creative Photo Awards

Důvěřovat svému instinktu váš může udělat šťastnějšími

Pomozme Honzovi zůstat v jeho bezbariérovém domově

Jak může rozmanitost rostlin pomoci v boji proti změnám klimatu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…