Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Student ČVUT vyvinul unikátní bezbateriový glukometr

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: xglu.cz

Student programu Elektronika a komunikace Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze Marek Novák během studia vynalezl originální glukometr. Ten má podobu kreditní karty a nabíjí se pomocí kontaktu s mobilním telefonem.

Glukometr s názvem X.GLU je díky absenci baterií bezúdržbový. Jeho nabíjení probíhá pomocí kontaktu s chytrým telefonem. Do něj se také ukládají naměřené hodnoty hladiny cukru v krvi diabetika. Data se navíc mohou snadno přesunout z glukometru do smartphonu. Díky tomu může mít pacient i lékař nepřetržitý přístup ke sledovaným údajům.

„Vyvinul jsem zařízení, které diabetikům usnadní měření glykemie. Diabetik u sebe obvykle má smartphone a vedle toho pouzdro s glukometrem. Vizí X.GLU je pouzdro zcela vyřadit a nabídnout kompletní řešení ve formátu pouzdra na smartphone,“ vysvětlil Marek Novák. O přístroj již projevily zájem farmaceutické společnosti a jeho uvedení na trh je plánováno v horizontu dvou let. Oproti běžným zařízením tohoto typu má X.GLU poloviční náklady na výrobu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie