Podle letošního Šanghajského žebříčku Academic Ranking of World Universities (ARWU) se do seznamu 1 000 nejlepších vysokých škol dostalo i šest českých institucí. Kromě Univerzity Karlovy mezi ně patří i Vysoké učení technické v Brně nebo Univerzita Palackého v Olomouci, uvedl server Věda a výzkum.
Žebříček ARWU se řadí mezi tři nejvýznamnější srovnání vysokých škol a při jejich hodnocení se řídí podle jejich vědeckých kvalit. Letos vybírali ze seznamu více než 2 500 škol. Zatímco v předešlém roce se v žebříčku umístilo osm českých škol, letos dvě ubyly – Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.
Na pomyslném prvním místě se tradičně umístila Univerzita Karlova v Praze (301.–400. místo). O stovku míst ji následuje Masarykova univerzita a příčku mezi šesti a sedmi stým místem obsadila Univerzita Palackého v Olomouci a Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU). Jako předposlední ze seznamu českých škol se umístilo Vysoké učení technické v Brně (VUT) na 701.–800. místě a o další stovku jej následuje České vysoké učení technické v Praze (ČVUT).
V soutěži opět zvítězila Harvardská univerzita následovaná Stanfordskou univerzitou a Massachusettským technologickým institutem. Čtvrtá je Cambridgeská univerzita, která předběhla sousední Oxford o tři čísla. Obecně se nejlépe hodnocené školy objevují zejména v USA, z Evropy je to pak Velká Británie. Z vedlejšího asijského kontinentu vychází nejlépe Univerzita Tsinghua v Číně, umístila se na 22. místě.
Podle dalšího uznávaného žebříčku v hodnocení škol Times Higher Education World University Rankings patří Univerzita Karlova mezi pět set nejlepších vysokých škol. Oproti loňskému hodnocení si tak polepšila o sto čísel. Masarykova univerzita se objevuje až v další kategorii (601.–800.), ČZU se spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci umístila na 801. až 1000. místě. Následuje VUT, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Naučné knihy pro malé děti: Partička ze špajzu
Krásné ilustrace a poutavé krátké příběhy, na ty láká série knih od Joryho Johna a Peta Oswalda –…