Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve světovém žebříčku nejlepších vysokých škol je i šest českých

Univerzita Karlova. Foto: Stanislav Dusík / Wikimedia commons

Podle letošního Šanghajského žebříčku Academic Ranking of World Universities (ARWU) se do seznamu 1 000 nejlepších vysokých škol dostalo i šest českých institucí. Kromě Univerzity Karlovy mezi ně patří i Vysoké učení technické v Brně nebo Univerzita Palackého v Olomouci, uvedl server Věda a výzkum.  

Žebříček ARWU se řadí mezi tři nejvýznamnější srovnání vysokých škol a při jejich hodnocení se řídí podle jejich vědeckých kvalit. Letos vybírali ze seznamu více než 2 500 škol. Zatímco v předešlém roce se v žebříčku umístilo osm českých škol, letos dvě ubyly – Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

Na pomyslném prvním místě se tradičně umístila Univerzita Karlova v Praze (301.–400. místo). O stovku míst ji následuje Masarykova univerzita a příčku mezi šesti a sedmi stým místem obsadila Univerzita Palackého v Olomouci a Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU). Jako předposlední ze seznamu českých škol se umístilo Vysoké učení technické v Brně (VUT) na 701.–800. místě a o další stovku jej následuje České vysoké učení technické v Praze (ČVUT).

V soutěži opět zvítězila Harvardská univerzita následovaná Stanfordskou univerzitou a Massachusettským technologickým institutem. Čtvrtá je Cambridgeská univerzita, která předběhla sousední Oxford o tři čísla. Obecně se nejlépe hodnocené školy objevují zejména v USA, z Evropy je to pak Velká Británie. Z vedlejšího asijského kontinentu vychází nejlépe Univerzita Tsinghua v Číně, umístila se na 22. místě.

Podle dalšího uznávaného žebříčku v hodnocení škol Times Higher Education World University Rankings patří Univerzita Karlova mezi pět set nejlepších vysokých škol. Oproti loňskému hodnocení si tak polepšila o sto čísel. Masarykova univerzita se objevuje až v další kategorii (601.–800.), ČZU se spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci umístila na 801. až 1000. místě. Následuje VUT, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…