Na ČVUT vyvinuli šperky, které umí měřit životní funkce

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: ČVUT

HeRo. To je nejen hrdina, ale taky Health Robot. Takové jméno nese speciální zařízení, které vymysleli na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze a které dokáže sledovat zdravotní stav svých majitelů.

prsten-cvutNástup nových technologií a každodenní používání mobilního telefonu mohou usnadnit kontrolu a sledování zdravotního stavu nejen u pacientů, ale potažmo i u celé populace. Tento monitoring může mít řadu podob a ta, která stojí za nápadem HeRo, je rozhodně z těch zajímavějších. Sledovací zařízení je totiž součástí prstenu, náramku či náušnic.

Přístroj dokáže konstantně měřit řadu životních funkcí, jako je teplota, tep, ale i systolický a diastolický tlak, což jsou jedny z nejdůležitějších údajů. Zařízení data zároveň zpracuje, a v případě, že je něco v nepořádku, doporučí uživateli návštěvu lékaře. Vědci doufají, že se přístroj začne vyrábět co nejdříve.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.