Kdo by neznal známé pořekadlo o tom, že láska je nejlepší lékař. Vědci nyní přišli s novým poznatkem, který z lidového rčení nejspíš udělá platný fakt mezi odborníky. Oxytocin známý jako hormon lásky by se podle nejnovějších výzkumů mohl v budoucnu používat k léčbě pacientů s Alzheimerovou chorobou.
Naznačila to studie, kterou japonští výzkumníci z univerzity v Tokiu uskutečnili na mozcích myší. Její výsledky zveřejnil odborný časopis Biochemical and Biophysical Research Communications.
Jednou z hlavních příčin Alzheimerovy nemoci je nahromadění proteinu zvaného amyloid beta ve shlucích kolem neuronů v mozku. To omezuje jejich aktivitu a spouští degeneraci s následnou demencí. Tým vědců proto nejprve vystavil hlodavce amyloidu beta. Tak se odborníkům povedlo zjistit, že tento protein opravdu zhoršuje signální schopnosti neuronů. Pak výzkumníci myši vystavili hormonu lásky a zjistili, že potenciál přenosu signálu mezi neurony se opět zvýšil. Podle nich to znamená, že oxytocin je schopný zvrátit poškození, které způsobil právě amyloid beta.
První krok se podařilo splnit. Nyní bude výzkum pokračovat, a to nejprve na zvířatech, následně na lidech. Poté se bude moci hormon lásky využít k léčbě doposud neléčitelné Alzheimerovy choroby.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…