Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kuchaři pomáhají lidem s post-covidovým syndromem vrátit čich a chuť

Ilustrační foto: Pixabay

Britové přišli s nápadem, jak eliminovat následky koronaviru. Jedním z příznaků, které mohou přetrvávat i po odeznění nemoci, je ztráta čichu a chuti. Kuchaři Ryan Riley a Kimberley Dukeová proto vytvořili novou kuchařku, která má lidem s těmito problémy umožnit začít si znovu vychutnávat jídlo všemi smysly.

Kuchařka s názvem Taste and Flavour (Chuť a vůně) obsahuje 18 receptů, které jsou speciálně navržené pro osoby trpící narušeným čichem nebo rozpoznáváním chutí. Texty doprovází fotografie a celá kuchařka je ke stažení zdarma.

Vytvořit speciálně upravené recepty trvalo dvojici několik měsíců. Podle nich je totiž 80 procent chuti ve skutečnosti převlečený čich – tyto dva smysly jsou zásadně propojené. Někteří lidé po covidu čich ztratí, jiným se pouze změní vnímání vůní, obojí však může být značně limitující. Kuchaři se proto soustředili na zvýraznění jednotlivých chutí. Cílem bylo do pokrmů dostat všech pět základních – sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami. Autoři zároveň použili suroviny stimulující trojklanný nerv, který je zodpovědný za citlivost obličeje a dutiny nosní. Cítíme jej po pozření pokrmů, jako je křen či wasabi.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …