Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kuchaři pomáhají lidem s post-covidovým syndromem vrátit čich a chuť

Ilustrační foto: Pixabay

Britové přišli s nápadem, jak eliminovat následky koronaviru. Jedním z příznaků, které mohou přetrvávat i po odeznění nemoci, je ztráta čichu a chuti. Kuchaři Ryan Riley a Kimberley Dukeová proto vytvořili novou kuchařku, která má lidem s těmito problémy umožnit začít si znovu vychutnávat jídlo všemi smysly.

Kuchařka s názvem Taste and Flavour (Chuť a vůně) obsahuje 18 receptů, které jsou speciálně navržené pro osoby trpící narušeným čichem nebo rozpoznáváním chutí. Texty doprovází fotografie a celá kuchařka je ke stažení zdarma.

Vytvořit speciálně upravené recepty trvalo dvojici několik měsíců. Podle nich je totiž 80 procent chuti ve skutečnosti převlečený čich – tyto dva smysly jsou zásadně propojené. Někteří lidé po covidu čich ztratí, jiným se pouze změní vnímání vůní, obojí však může být značně limitující. Kuchaři se proto soustředili na zvýraznění jednotlivých chutí. Cílem bylo do pokrmů dostat všech pět základních – sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami. Autoři zároveň použili suroviny stimulující trojklanný nerv, který je zodpovědný za citlivost obličeje a dutiny nosní. Cítíme jej po pozření pokrmů, jako je křen či wasabi.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…