Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Která porodnice je v Česku nejlepší? Veřejnost získá přístup k databázi provedených zákroků

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Příchod člověka na svět je důležitým milníkem nejen pro danou osobu, ale i pro rodící matku. Některé matky upřednostňují zásahy lékařů, jiné se jich chtějí vyvarovat. Doposud však neexistovalo něco jako veřejná databáze provedených zákroků v jednotlivých zařízeních. To by se nyní mělo změnit, uvedl server České noviny.

Změna se chystá díky ženě, která podala stížnost k Ústavnímu soudu. Údaje totiž neúspěšně poptávala kvůli snadnějšímu výběru porodnice pro rodičky. Žena původně chtěla informace o situaci v jednotlivých českých porodnicích v letech 2014 a 2015. U každé chtěla znát celkový počet porodů, dále počet císařských řezů, porodů za použití kleští či vakuového extraktoru a také třeba informace o poraněních hráze a čípku. Data se jí však nepodařilo získat. „Zveřejňování informací o zákrocích prováděných v jednotlivých porodnicích je v uvedeném rozsahu nepochybně ve veřejném zájmu, neboť informovanost a transparentnost může přispět ke zlepšení zdravotnictví jako celku,“ zdůraznil Ústavní soud v jedné z takzvaných právních vět k nálezu.

Nyní v důsledku rozhodnutí soudu probíhá sběr dat z jednotlivých porodnic. „Následně nad těmito ukazateli nemocnic otevřeme připomínkové řízení a na podzim budou adresně publikovány na základě vyhlášky,“ popsal mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…