Kdy vám naposledy přišlo něco nebo někdo roztomilý? Zpravidla se tak děje u stvoření s velkýma očima, vysokým čelem a malým nosíkem. Agentura DPA se rozhodla zjistit, proč tomu tak je, informoval server České noviny.
Vedle typických rysů v obličeji, jako jsou velké kulaté oči, buclaté tváře, drobný nos a vysoké čelo, jde i o poměr velikosti těla a hlavy a o určitou „neohrabanost“. A to přijde lidem roztomilé. Tyto rysy vyvolávají vrozené, instinktivní reakce. Vzbuzují u člověka přesvědčení, že se o daného tvorečka chtějí starat. A platí to pro všechny lidi na světě.
Reakce na rysy charakteristické pro roztomilost se podle Norberta Sachsera z Institutu pro neurovědy a behaviorální biologii Münsterské univerzity projevují už u čtyřměsíčních dětí. „Samozřejmě jim nejde klást otázky, ale lze jim ukazovat různé obrázky a pak sledovat, jak dlouho se tato miminka kam koukají,“ popsal Sachser. Dodává, že větší pozornost věnují obrázkům splňujícím kritéria roztomilosti.
Ostatně toho, jak na lidi působí koncept roztomilosti, využívá i reklamní branže. Vysledovat se to dá u aut nebo u robotů. „Třeba roboti fungující jako ošetřovatelé jsou mnohem lépe přijímáni, když splňují kritéria pro dětskou roztomilost,“ uvedl Sachser.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…