Zamyslete se nad slovem „láska“. Používá se v různých kontextech, jako je zbožňování někoho jiného nebo přirozená emoce, kterou cítíme třeba k dítěti. Kde přesně v těle ji můžeme najít? Pomocí nejmodernější technologie zobrazování mozku vědci z Aalto University odhalili některé ze záhad spojených s láskou, informoval server Earth.
Vědci použili funkční magnetickou rezonanci k měření mozkové aktivity. Respondenti mezitím přemýšleli o krátkých milostných příbězích, které zahrnovaly šest různých typů lásky. Vědci zjistili, že různé druhy lásky rozzáří různé části mozku. Odborníci přišli na to, že nejintenzivnější mozkovou aktivitu vytváří láska k dětem, těsně následovaná romantickým typem lásky.
Studie zkoumala lásku k romantickým partnerům, přátelům, cizím lidem, domácím mazlíčkům a přírodě. Mozková aktivita byla ovlivněna nejen blízkostí milovaného, ale také jeho povahou. Zjistilo se, že soucitná láska k cizím lidem je méně obohacující a vyvolává menší aktivaci mozku ve srovnání s láskou v důvěrnějších vztazích.
Výzkum zdůraznil významnou roli citových vazeb a jejich vliv na mozkovou aktivitu. Silná spojení, jako jsou ta mezi rodiči a dětmi, vykazovala nejvyšší úrovně nervové aktivace.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…