Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Komunikace se spícími lidmi je možná. Vědci zkoumali lucidní sny

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lidé jsou i během spánku schopní přijímat a řešit složité vjemy, zjistili vědci. Provedli experiment, během kterého navázali kontakt se spícími lidmi. Ti s nimi byli schopní komunikovat a odpovídali jim na otázky nebo se dokonce zabývali matematickými úlohami, uvedl časopis Current Biology a server Radio Wave.

Do výzkumu se zapojilo celkem 36 dobrovolníků, přičemž někteří z nich již měli s lucidním sněním předchozí zkušenosti. Zbytek však tento stav nikdy nezažil. O lucidním snění, stavu, během kterého si spící uvědomují, že se jim zdají sny, a jsou schopni je vědomě ovlivňovat, jsme se psali už mnohokrát. Experiment prováděla čtyři nezávislá pracoviště ve Francii, Německu, Nizozemí a ve Spojených státech amerických. Dohromady vědci realizovali 57 spánkových seancí, během kterých byli participanti monitorováni. Sledována byla jejich mozková aktivita, pohyby očí nebo mimických svalů. Do fáze lucidního snění se účastníci dostali v 15 případech.

Během spánku vědci kladli lidem jednoduché otázky, na které se dalo odpovědět ano nebo ne, nebo třeba základní matematické úlohy, jako například sčítání. Spící odpovídali smluvenými signály. Po několika otázkách byli posléze probuzeni a požádáni, aby popsali své sny. Někteří si otázky pamatovali, a to například jako součást snu. Jeden účastník třeba uvedl, že ve snu byl na večírku, když ho přerušil výzkumník jako vypravěč ve filmu a zeptal se ho, jestli mluví španělsky. Ze 158 položených otázek odpověděli účastníci výzkumu na 18,6 % z nich správně, špatně odpověděli pouze na 3,2 % otázek, 17,7 % z odpovědí bylo nejednoznačných a největší procento otázek, 60,8 %, nezaznamenalo žádnou odpověď. Vědci tyto výsledky hodnotí tak, že i přesto, že je komunikace se spícími lidmi velmi obtížná, je možná.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…