Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Komunikace se spícími lidmi je možná. Vědci zkoumali lucidní sny

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lidé jsou i během spánku schopní přijímat a řešit složité vjemy, zjistili vědci. Provedli experiment, během kterého navázali kontakt se spícími lidmi. Ti s nimi byli schopní komunikovat a odpovídali jim na otázky nebo se dokonce zabývali matematickými úlohami, uvedl časopis Current Biology a server Radio Wave.

Do výzkumu se zapojilo celkem 36 dobrovolníků, přičemž někteří z nich již měli s lucidním sněním předchozí zkušenosti. Zbytek však tento stav nikdy nezažil. O lucidním snění, stavu, během kterého si spící uvědomují, že se jim zdají sny, a jsou schopni je vědomě ovlivňovat, jsme se psali už mnohokrát. Experiment prováděla čtyři nezávislá pracoviště ve Francii, Německu, Nizozemí a ve Spojených státech amerických. Dohromady vědci realizovali 57 spánkových seancí, během kterých byli participanti monitorováni. Sledována byla jejich mozková aktivita, pohyby očí nebo mimických svalů. Do fáze lucidního snění se účastníci dostali v 15 případech.

Během spánku vědci kladli lidem jednoduché otázky, na které se dalo odpovědět ano nebo ne, nebo třeba základní matematické úlohy, jako například sčítání. Spící odpovídali smluvenými signály. Po několika otázkách byli posléze probuzeni a požádáni, aby popsali své sny. Někteří si otázky pamatovali, a to například jako součást snu. Jeden účastník třeba uvedl, že ve snu byl na večírku, když ho přerušil výzkumník jako vypravěč ve filmu a zeptal se ho, jestli mluví španělsky. Ze 158 položených otázek odpověděli účastníci výzkumu na 18,6 % z nich správně, špatně odpověděli pouze na 3,2 % otázek, 17,7 % z odpovědí bylo nejednoznačných a největší procento otázek, 60,8 %, nezaznamenalo žádnou odpověď. Vědci tyto výsledky hodnotí tak, že i přesto, že je komunikace se spícími lidmi velmi obtížná, je možná.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…