Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I mezi kočkami se najdou psychopati. Patří k nim ta vaše?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Chování vaší kočky pro vás už nemusí být záhadou. Vědkyně přišly s unikátním testem, pomocí kterého je možné zjistit, zda je mazlíček normální, nebo trpí nějakými odchylkami. Třeba jestli není náhodou psychopatem.

Skupina výzkumnic z Liverpoolské univerzity a Univerzity Johna Moorese chtěla objasnit, co stojí za nepředvídatelným chováním koček. Odbornice se proto rozhodly pustit do zkoumání jejich jednání. S pomocí 550 majitelů koček tedy sestavily veřejně dostupný dotazník. Páníčci v něm mohou pomocí odpovědí na celkem 46 výroků zjistit, zda jejich mazlíček vykazuje známky psychopatického chování. Mezi jeho projevy podle dotazníku patří například to, jestli se zvíře bez zjevných důvodů hlasitě projevuje, pobíhá po domě, je náladové či se po potrestání za určitý prohřešek necítí provinile.

K vytvoření studie vedlo vědkyně chování jejich vlastních mazlíčků. Základním východiskem dotazníku je triarchický model psychopatie, který se používá k určení této poruchy osobnosti u lidí. Jeho podstatou je přítomnost tří prvků – smělosti, podlosti a uvolnění zábran. Na základě těchto rysů, společně s dalšími dvěma faktory, což je nevstřícnost k lidem a nepřátelství k domácím zvířatům, je poté určována míra psychopatie jedince. Samy odbornice však poznamenávají, že když zohledníme naše pojetí této poruchy, za psychopaty by mohla být považovaná všechna zvířata.

Zdroj: Radio Wave, OSF

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…