Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I mezi kočkami se najdou psychopati. Patří k nim ta vaše?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Chování vaší kočky pro vás už nemusí být záhadou. Vědkyně přišly s unikátním testem, pomocí kterého je možné zjistit, zda je mazlíček normální, nebo trpí nějakými odchylkami. Třeba jestli není náhodou psychopatem.

Skupina výzkumnic z Liverpoolské univerzity a Univerzity Johna Moorese chtěla objasnit, co stojí za nepředvídatelným chováním koček. Odbornice se proto rozhodly pustit do zkoumání jejich jednání. S pomocí 550 majitelů koček tedy sestavily veřejně dostupný dotazník. Páníčci v něm mohou pomocí odpovědí na celkem 46 výroků zjistit, zda jejich mazlíček vykazuje známky psychopatického chování. Mezi jeho projevy podle dotazníku patří například to, jestli se zvíře bez zjevných důvodů hlasitě projevuje, pobíhá po domě, je náladové či se po potrestání za určitý prohřešek necítí provinile.

K vytvoření studie vedlo vědkyně chování jejich vlastních mazlíčků. Základním východiskem dotazníku je triarchický model psychopatie, který se používá k určení této poruchy osobnosti u lidí. Jeho podstatou je přítomnost tří prvků – smělosti, podlosti a uvolnění zábran. Na základě těchto rysů, společně s dalšími dvěma faktory, což je nevstřícnost k lidem a nepřátelství k domácím zvířatům, je poté určována míra psychopatie jedince. Samy odbornice však poznamenávají, že když zohledníme naše pojetí této poruchy, za psychopaty by mohla být považovaná všechna zvířata.

Zdroj: Radio Wave, OSF

Související články

Zaručeně zlepší den

Antické sochy nebyly jen bílé, hýřily barvami

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…