Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Velký průlom pro milovníky koček. Studie odhalila, jak potlačit zdroj alergií na tyto mazlíčky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Řešením alergie na kočky může být technologie CRISPR oceněná Nobelovou cenou. Ta je zatím využívána pro vývoj nových léků i plodin, ale bylo jen otázkou času, než se rozšíří i na domácí mazlíčky.

Tým výzkumníků ze společnosti InBio použil technologii CRISPR (technologie zjednodušující tvorbu modelových organismů pro výzkumné účely) ve studiích, které se zaměřují na snížení alergií na kočky, a úspěšně tak s jeho pomocí odhalil způsob, jak potlačit nejčastější zdroj těchto alergií.

Vědci si dávají za cíl v příštích 5 letech vytvořit genově upravenou kočku, která zmírní příznaky lidské alergie na tyto tvory. Jelikož lidí s touto alergií je na celém světě zhruba 20 %, jedná se o významný cíl, který by mohl umožnit spoustě lidem moci si užít přítomnosti kočičích mazlíčků i bez nepříjemných příznaků alergie.

Právě alergie na domácí mazlíčky je běžně spojována s jejich srstí, i když se nejedná o primární příčinu alergie. U koček je hlavním alergenem Fel d 1 protein, který se vyskytuje v jejich slinách a slzách, potažmo i v srsti, jelikož si ji kočky velice často myjí právě pomocí slin.

V rámci výzkumu se vědci zaměřili na hledání genů vhodných pro editaci pomocí technologie CRISPR skrz DNA. Podařilo se jim identifikovat oblasti podél dvou genů, které se z větší části podílejí na produkci Fel d 1 proteinu způsobujícího alergie. Poté došlo k porovnání genů různých koček. Výsledky byly velmi rozmanité, z čehož vyplývá, že Fel d 1 není pro kočky důležitý. Vědci na základě toho usoudili, že by se dal odstranit, aniž by došlo k nějakým zdravotním problémům.

Koncept hypoalergenních koček je stále v zárodku. Dalším důležitým krokem bude především snaha o zdokonalení a testování této techniky, a to nejprve v laboratoři, poté u samotných koček. Pokud se plán vydaří, bude výsledkem bezpečné genetické inženýrství dospělých koček.

Zdroj: Interestning Engeneerig

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …