Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Velký průlom pro milovníky koček. Studie odhalila, jak potlačit zdroj alergií na tyto mazlíčky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Řešením alergie na kočky může být technologie CRISPR oceněná Nobelovou cenou. Ta je zatím využívána pro vývoj nových léků i plodin, ale bylo jen otázkou času, než se rozšíří i na domácí mazlíčky.

Tým výzkumníků ze společnosti InBio použil technologii CRISPR (technologie zjednodušující tvorbu modelových organismů pro výzkumné účely) ve studiích, které se zaměřují na snížení alergií na kočky, a úspěšně tak s jeho pomocí odhalil způsob, jak potlačit nejčastější zdroj těchto alergií.

Vědci si dávají za cíl v příštích 5 letech vytvořit genově upravenou kočku, která zmírní příznaky lidské alergie na tyto tvory. Jelikož lidí s touto alergií je na celém světě zhruba 20 %, jedná se o významný cíl, který by mohl umožnit spoustě lidem moci si užít přítomnosti kočičích mazlíčků i bez nepříjemných příznaků alergie.

Právě alergie na domácí mazlíčky je běžně spojována s jejich srstí, i když se nejedná o primární příčinu alergie. U koček je hlavním alergenem Fel d 1 protein, který se vyskytuje v jejich slinách a slzách, potažmo i v srsti, jelikož si ji kočky velice často myjí právě pomocí slin.

V rámci výzkumu se vědci zaměřili na hledání genů vhodných pro editaci pomocí technologie CRISPR skrz DNA. Podařilo se jim identifikovat oblasti podél dvou genů, které se z větší části podílejí na produkci Fel d 1 proteinu způsobujícího alergie. Poté došlo k porovnání genů různých koček. Výsledky byly velmi rozmanité, z čehož vyplývá, že Fel d 1 není pro kočky důležitý. Vědci na základě toho usoudili, že by se dal odstranit, aniž by došlo k nějakým zdravotním problémům.

Koncept hypoalergenních koček je stále v zárodku. Dalším důležitým krokem bude především snaha o zdokonalení a testování této techniky, a to nejprve v laboratoři, poté u samotných koček. Pokud se plán vydaří, bude výsledkem bezpečné genetické inženýrství dospělých koček.

Zdroj: Interestning Engeneerig

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…