Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kočky milují své majitele. Nový výzkum potvrdil důležitost páníčka v jejich životech

3 minuty radosti
Foto: Pexels

Kočky doslova zbožňují své páníčky. Vyplynulo to z nejnovějšího výzkumu. Japonští vědci tak vyvrátili mýtus o tom, že kočky o lidi nejeví příliš zájem a hledí si svého. Pravda je opačná. Tyto čtyřnohé šelmy své majitele vnímají tak pozorně, že jsou jen na základě jejich hlasu schopné odhadnout, kde se právě nacházejí. Mňoukání jiných koček je oproti tomu moc nezajímá.

V novém výzkumu odborníci přišli na to, že jsou kočky podle zvukových signálů, zejména páníčkova zoufalého volání, schopny mapovat, kde se právě nachází. „Jednou jsem sledovala kočku se sklopenýma ušima, jak pozorně poslouchá zvuk za svými zády, a říkala jsem si, že spoustu informací o svém okolí musí vyvozovat právě ze sluchových vjemů. Tak jsem se se svým týmem rozhodla zjistit, jestli tímto způsobem určuje i polohu svého páníčka,“ uvedla Saho Takagiová, která se na studii podílela.

Foto: Pixabay

Japonští vědci provedli několik experimentů v domácnosti a v kočičí kavárně. Do různých koutů místností nastražili dva reproduktory tak, aby je kočky nemohly zpozorovat. Následně 50 zvířat jedno po druhém pouštěli dovnitř a přehrávali jim z přístrojů hlasy jejich majitelů, aby viděli, jak budou reagovat, když se zvuky budou střídavě ozývat z rozdílných míst. Chování koček pak nechali zhodnotit skupinou osmi nestranných pozorovatelů. Ti měli za úkol na škále od nuly do čtyř podle pohybů uší a hlavy zvířat posoudit, jak moc byly kočky ze zvuků překvapené.

Ukázalo se, že když se hlas páníčka znenadání ozval z opačného konce místnosti, domácí mazlíčky to zaskočilo. Výsledky podle výzkumníků tedy potvrzují, že si kočky díky zvukovým signálům dokážou v hlavě udržet mentální obrazy svých majitelů i ve chvíli, kdy je nevidí. „Říká se, že se kočky o své páníčky nezajímají tolik jako psi. Naše studie však naznačuje, že si člověka všímají víc, než si myslí,“ upozornila Takagiová. Během výzkumu se také potvrdilo, že kočky jsou schopné rozeznat hlas svého páníčka od jiných lidí. Zároveň je moc nezajímá mňoukání jiných koček. Nejlépe zkrátka reagují na svého majitele.

Zdroj: Aktuálně, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…