Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam legálně na ovoce a bylinky? Poradí interaktivní aplikace

Zdroj fotografií: Na ovoce

Zarůstající sady a opuštěné stromy podél cest, jejichž nevyužitá úroda každoročně hnije v příkopech. To motivovalo skupinu přátel k tomu, aby založili projekt Na ovoce a pokusili se situaci změnit k lepšímu. Vytvořili web a aplikaci, které mapují nejen volně rostoucí ovocné stromy, ale i keře a bylinky. Sběrači z řad veřejnosti mohou v mapě sami označovat místa vhodná ke sběru plodů, a zároveň tak přispět k jejich udržitelnosti.

„Mapa Na ovoce je pro nás prostředkem, jak šířit osvětu o ovocných stromech a sadech. Česká krajina zarůstá, sady schnou a chřadnou. Je otázkou deseti, patnácti let, kdy většina z nich přestane plodit. Je na každém z nás, zda tomu budeme nečině přihlížet, anebo dáme ovocné krajině nový život,” říká člen iniciativy František Marčík. Každý sběrač se svou registrací zavazuje plnit také etický kodex sběrače, který kromě respektování vlastnických práv vybízí třeba i k péči o okolní přírodu stromů nebo k výsadbě nových.

„Inspirovali jsme se v zahraničí. V Německu a na Slovensku podobné iniciativy již existují, s jejich zakladateli jsme se osobně setkali, slovo dalo slovo a vzniklo Na ovoce. Došlo nám totiž, že zarůstající sady a ovocné stromy, jejichž úrodu nikdo nesklízí, jsou také českým problémem. Tohle by mohla být cesta, jak na to upozornit a pokusit se o změnu,“ přibližují na svém webu vznik myšlenky autoři projektu.

Projekt nechce pouze vracet místní ovoce na stoly a původní odrůdy ovocných stromů do sadů a zahrádek. Také chce posílit vztah lidí ke krajině a pomoci jim převzít zodpovědnost za péči o místa, ve kterých žijí. Kromě správy interaktivní mapy proto autoři projektu organizují například odborné přednášky, vycházky do starých sadů, ovocné slavnosti či dílny na zpracování ovoce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…