Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam legálně na ovoce a bylinky? Poradí interaktivní aplikace

Zdroj fotografií: Na ovoce

Zarůstající sady a opuštěné stromy podél cest, jejichž nevyužitá úroda každoročně hnije v příkopech. To motivovalo skupinu přátel k tomu, aby založili projekt Na ovoce a pokusili se situaci změnit k lepšímu. Vytvořili web a aplikaci, které mapují nejen volně rostoucí ovocné stromy, ale i keře a bylinky. Sběrači z řad veřejnosti mohou v mapě sami označovat místa vhodná ke sběru plodů, a zároveň tak přispět k jejich udržitelnosti.

„Mapa Na ovoce je pro nás prostředkem, jak šířit osvětu o ovocných stromech a sadech. Česká krajina zarůstá, sady schnou a chřadnou. Je otázkou deseti, patnácti let, kdy většina z nich přestane plodit. Je na každém z nás, zda tomu budeme nečině přihlížet, anebo dáme ovocné krajině nový život,” říká člen iniciativy František Marčík. Každý sběrač se svou registrací zavazuje plnit také etický kodex sběrače, který kromě respektování vlastnických práv vybízí třeba i k péči o okolní přírodu stromů nebo k výsadbě nových.

„Inspirovali jsme se v zahraničí. V Německu a na Slovensku podobné iniciativy již existují, s jejich zakladateli jsme se osobně setkali, slovo dalo slovo a vzniklo Na ovoce. Došlo nám totiž, že zarůstající sady a ovocné stromy, jejichž úrodu nikdo nesklízí, jsou také českým problémem. Tohle by mohla být cesta, jak na to upozornit a pokusit se o změnu,“ přibližují na svém webu vznik myšlenky autoři projektu.

Projekt nechce pouze vracet místní ovoce na stoly a původní odrůdy ovocných stromů do sadů a zahrádek. Také chce posílit vztah lidí ke krajině a pomoci jim převzít zodpovědnost za péči o místa, ve kterých žijí. Kromě správy interaktivní mapy proto autoři projektu organizují například odborné přednášky, vycházky do starých sadů, ovocné slavnosti či dílny na zpracování ovoce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…