Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam legálně na ovoce a bylinky? Poradí interaktivní aplikace

Zdroj fotografií: Na ovoce

Zarůstající sady a opuštěné stromy podél cest, jejichž nevyužitá úroda každoročně hnije v příkopech. To motivovalo skupinu přátel k tomu, aby založili projekt Na ovoce a pokusili se situaci změnit k lepšímu. Vytvořili web a aplikaci, které mapují nejen volně rostoucí ovocné stromy, ale i keře a bylinky. Sběrači z řad veřejnosti mohou v mapě sami označovat místa vhodná ke sběru plodů, a zároveň tak přispět k jejich udržitelnosti.

„Mapa Na ovoce je pro nás prostředkem, jak šířit osvětu o ovocných stromech a sadech. Česká krajina zarůstá, sady schnou a chřadnou. Je otázkou deseti, patnácti let, kdy většina z nich přestane plodit. Je na každém z nás, zda tomu budeme nečině přihlížet, anebo dáme ovocné krajině nový život,” říká člen iniciativy František Marčík. Každý sběrač se svou registrací zavazuje plnit také etický kodex sběrače, který kromě respektování vlastnických práv vybízí třeba i k péči o okolní přírodu stromů nebo k výsadbě nových.

„Inspirovali jsme se v zahraničí. V Německu a na Slovensku podobné iniciativy již existují, s jejich zakladateli jsme se osobně setkali, slovo dalo slovo a vzniklo Na ovoce. Došlo nám totiž, že zarůstající sady a ovocné stromy, jejichž úrodu nikdo nesklízí, jsou také českým problémem. Tohle by mohla být cesta, jak na to upozornit a pokusit se o změnu,“ přibližují na svém webu vznik myšlenky autoři projektu.

Projekt nechce pouze vracet místní ovoce na stoly a původní odrůdy ovocných stromů do sadů a zahrádek. Také chce posílit vztah lidí ke krajině a pomoci jim převzít zodpovědnost za péči o místa, ve kterých žijí. Kromě správy interaktivní mapy proto autoři projektu organizují například odborné přednášky, vycházky do starých sadů, ovocné slavnosti či dílny na zpracování ovoce.

Související články

Inspirace

Zachraň jídlo rozdalo metrák ovoce, které by jinak přišlo vniveč

Inspirace

V Česku vznikla komunitní mapa, podporuje i kompostování

Inspirace

Paběrkuje se už i v Brně. Iniciativa tak pomáhá lidem v nouzi

Inspirace

Vyližto! Kampaň upozorňuje mladé na plýtvání potravinami

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.