Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam k vodě do přírody? Interaktivní mapa ukazuje kvalitu vodních ploch v ČR

Ilustrační foto: Depositphotos

Léto je v plném proudu a s ním i sezóna koupání. Pro příjemné chvíle strávené u vody nemusíte jezdit až k moři, i v Česku najdete spoustu přírodních koupališť. Ne všechny vodní plochy jsou však pro letní radovánky vhodné. O tom, kde je voda nezávadná a koupání bezpečné, informuje interaktivní mapa Ministerstva zdravotnictví.

Plánujete vyrazit k neznámé vodě? Ještě než si sbalíte plavky, zkontrolujte si na interaktivní mapě, zda je zde koupání bezpečné. Mapu zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice, které pravidelně (alespoň jednou měsíčně) provádějí kontrolu kvality českých vod. Díky Koupacím vodám, jak je projekt nazýván, si můžete být jisti, že se vyhnete sinicím a z koupání si neodvezete žádné zdravotní následky.

Jak mapa na adrese koupacivody.cz funguje? Do mapky České republiky jsou zaneseny vodní plochy, které jsou barevně označené. Po rozkliknutí se zobrazí poloha místa, fotografie i výsledky měření jakosti vody z minulých let.

Pětistupňové barevné spektrum od modré po černou slouží k označení kvality vody. V modrých koupalištích se můžete koupat bez obav, v zelených se vám také nic vážného nepřihodí, na červené a oranžové si dávejte pozor a černým se raději vyhněte obloukem.

Snímek obrazovky z interaktivní mapy. Zdroj: Koupací vody

Kvalita koupališť se kontroluje během letní sezóny minimálně jednou měsíčně. Probíhá prostřednictvím odebráním vzorku vody a následné kontroly v oprávněných laboratořích. Zveřejnění výsledků trvá zhruba 5 dnů. Pomoci však mohou i lidé. V případě, že zaznamenáte určité zdravotní problémy po návštěvě přírodního koupání v Česku, můžete skrze jednoduchý formulář hygienickou stanici informovat.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z koupacivody.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Rozbitá kytara frontmana Nirvany Kurta Cobaina se prodala za 6 milionů dolarů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…