Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Katalánsku se prsa dočkala svobody. Ženy tam mohou ve vodě dovádět nahoře bez

Ilustrační fotografie: Pexels

Rovnost všem. V tomto duchu katalánské ministerstvo pro rovnost a feminismus rozhodlo, že se ženy smí na veřejných koupalištích, plážích a v bazénech koupat bez poprsí zakrytého například plavkami nebo podprsenkou, informoval server Radio Wave.

Podobnou novinku zavedli nedávno v německém Berlíně. Koupání nahoře bez přitom povolovaly katalánské úřady už od roku 2020, ale některá koupaliště tato rozhodnutí nerespektovala. Stížnosti na nedodržování legislativy přicházely nejen od návštěvníků, ale i z řad aktivistů a aktivistek. „Jedná se o otázku rovnosti pohlaví. Muži mohli chodit nahoře bez a ženy ne,“ řekla Mariona Trabal, mluvčí jedné z aktivistických skupin Mugrons Lliures, což lze přeložit jako „Svobodné bradavky“.

Ministerstvo proto na porušování nařízení zareagovalo tím, že místní rady v regionu vyzvalo, aby se legislativou začaly řídit, opak je podle něj diskriminační. Podle nařízení totiž nikdo nesmí být diskriminován na základě pohlaví nebo genderu, náboženského přesvědčení nebo oblékání. „Bránění ženám chodit nahoře bez vylučuje část populace a porušuje svobodnou volbu každého člověka s ohledem na jeho tělo,“ vyjádřilo se oddělení katalánské vlády. Podle ministerstva by rovněž mělo být povolené kojení na veřejnosti nebo nošení muslimského plaveckého hidžábu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…