Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Environmentální cenu Josefa Vavrouška letos vyhrál zakladatel pořadu Nedej se, ocenění má i web Fakta o klimatu

4 minuty radosti
Letošní vítězové environmentální Ceny Josefa Vavrouška. Zleva Ondřej Přibyla, Pavel Bezouška, Ondřej Žák. Foto: Cena Josefa Vavrouška

Ve čtvrtek proběhlo v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze předávání Cen Josefa Vavrouška za pozitivní přínos pro životní prostředí. Hlavní cenu za dlouhodobý přínos získal Pavel Bezouška za silnou vůli a pořad Nedej se!, za výjimečný počin byl odměněn autor webu Fakta o klimatu Ondřej Přibyla a v kategorii Ekozásek roku vyhrál student Ondřej Žák. Předávání pořádala Nadace Partnerství.  

V kategorii Dlouhodobý přínos bylo nominováno dvacet inspirativních osobností. Za svůj přínos v oblasti praktického prosazování udržitelného způsobu života a ochrany přírody a životního prostředí získal cenu dramaturg a režisér Pavel Bezouška. Jeho investigativní pořad Nedej se! vznikl před více než třiceti lety a za tu dobu stihl natočit bezmála třináct stovek dílů.

Ve všech se Bezouška věnuje kauzám z oblasti životního prostředí a jeho poškozování. „Náš pořad je taková chůze po hraně. My pronásledujme lumpy a lumpové pronásledují nás,“ řekl o Nedej se! Bezouška při předávání ceny. „Díky tomuto pořadu se podařilo vyhrát či osvětlit enviromentální kauzy, které byly pro politiky i veřejnost často špatně pochopitelné,“ vystěhuje porota v čele s předsedou Vladimírem Kořenem.

Pavel Bezouška. Foto: Nadace Partnerství

Za výjimečný počin získal Cenu Josefa Vavrouška díky neúnavné snaze kultivovat českou debatu o klimatické změně fyzik Ondřej Přibyla. Internetový portál Fakta o klimatu založil Přibyla kvůli nedostatku objektivních informací o probíhající klimatické změně. Myšlenka ho napadla během studentských stávek. „Obcházeli jsme novináře a zjistili jsme, že novináři nemají k dispozici snadno použitelná a čitelná data,“ přibližuje myšlenku vedoucí k založení webu.

Na webu Fakta o klimatu pracují nezávislí analytici a odborníci a jsou na něm veřejně dostupné infografiky, data a články. „Náš cíl není přesvědčovat, ale poskytnout data, která jsou k dispozici, a nechat lidi, ať si z toho udělají obrázek sami,“ doplňuje Přibyla. Mezi dalšími nominovanými byla také investigativní novinářka Zuzana Vlasatá, která se věnovala kauce Bečva, nebo také zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Klepek Jonášová.

Ondřej Přibyla. Foto: Nadace Partnerství

Vyhrát v kategorii Ekozásek roku můžou vyhrát mladé osobnosti do 26 let, za kterými stojí konkrétní počin přispívající k ochraně a péči o životní prostředí, aktivizuje a zapojuje další lidi do prosazování udržitelného života. Za rok 2022 cenu získal student zahradnictví Ondřej Žák, který chodí ve svém volném čase uklízet přírodu v okolí rodné obce Hrušky. „Největší chybu děláme v tom, že si nevážíme přírody, a proto bych chtěl motivovat mladou generaci, mladé kluky a holky, aby si víc vážili přírody a pomáhali přírodě,“ říká Žák.

Myšlenka ho napadla před rokem a od té doby stihl sám nebo s bratrem nasbírat až osm tun odpadu. „Ondřeje Žáka jsme mezi nominovanými zvolili i proto, že jsme chtěli dát hlas všem. Časti téměř neviditelným lidem, kteří nezištně dělají dobré skutky pro přírodu. Vážíme si každého člověka, který přijde a uklidí něco za humny,“ vysvětluje porota svou volbu. Mezi další nominované patřil i zakladatel knihkupectví Reknihy Tadeáš Kula nebo hnutí studentů Univerzity za klima.

Ondřej Žák. Foto: Nadace Partnerství

Kromě diplomu a skleněné plastiky od akademického malíře Vladimíra Kleina dostali výherci také šek na 20 tisíc korun. Předávání cen moderovala modelka a influencerka Jitka Nováčková a moderátor a pedagog Vladimír Kořen. Cenu založila Nadace Charty 77, od roku 2005 ji udílela společně s Nadací Partnerství, která režii před devíti lety plně převzala do vlastních rukou. Josef Vavroušek byl první federální ministr životního prostředí, který prosazoval koncept udržitelného života v Česku i v rámci evropské spolupráce a OSN.

Související články

Zaručeně zlepší den

Agroturistika na vzestupu. Češi chtějí být v kontaktu s přírodou

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

S novou mapou je zálohování PET lahví v zahraničí hračka

Dominanta Barcelony konečně hotova?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…