Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Je libo saunu na kolejích? Čeští nadšenci postavili první saunový vagón na světě

Na přestavbu nejen saunového vagónu je možné přispět ve sbírce na portálu Donio.cz. Zdroj fotografie: VlakFest/Martin Zavadil

Užívat si cestu vlakem a zároveň se saunovat? To bude brzy možné díky prototypu prvního saunového vagónu na světě. Parta dobrovolníků a organizátorů projektu VlakFest vytvořila ve Veselí nad Lužnicí světový unikát, který chce otevřít veřejnosti hned po schválení Drážním úřadem a uvolnění protiepidemických opatření.

Saunový vagón je světovým prototypem. Zdroj fotografie: VlakFest/Martin Zavadil

Nápad na vytvoření vagónu, který bude sloužit zároveň jako sauna, vznikl u Alberta Fikáčka, dobrodruha, podnikatele a vedoucího projektu VlakFest. Hlavními mozky přestavby vagónu dle něj ale byli Zdeněk Procházka a Petr Štěpánek, kterým pomohla parta dobrovolníků.

Do provozu bude vagón uveden po schválení úřadem a po uvolnění protiepidemických opatření. Zdroj fotografie: VlakFest/Martin Zavadil

Když do Veselí začátkem listopadu dorazil náš vagón, začala jedna velká improvizace. Zapeklité bylo přizpůsobovat rozměry tvaru vagónu. Docela omezující byl čas, do kdy jsme měli saunu dokončit,” popisuje Procházka úskalí přestavby vagónu na saunu. Část financí na renovaci nadšenci vybrali veřejnou sbírkou na portálu Donio.cz.

Přestavbě vagónu věnovali nadšenci přes tři tisíce hodin lidské práce. Zdroj fotografie: VlakFest/Martin Zavadil

Na přestavbě pracovali dobrovolníci a brigádníci doslova za pizzu a pivo, z myšlenky jsou ale nadšení. „Stavba saunového vagónu mi přišla tak absurdní, že jsem u toho chtěla být. V průběhu brigád ale bylo vidět, jak se sen proměňuje v parádní záležitost a nadšení všech brigádníků mě úplně pohltilo,” popisuje dobrovolnice Jana Cermanová. Aktuálně chybí na saunovém vagónu už jen ochlazovací káď. Do ostrého provozu sauna vyrazí, jak jen to úřad a proticovidová opatření umožní.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…