Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Je libo saunu na kolejích? Čeští nadšenci postavili první saunový vagón na světě

Na přestavbu nejen saunového vagónu je možné přispět ve sbírce na portálu Donio.cz. Zdroj fotografie: VlakFest/Martin Zavadil

Užívat si cestu vlakem a zároveň se saunovat? To bude brzy možné díky prototypu prvního saunového vagónu na světě. Parta dobrovolníků a organizátorů projektu VlakFest vytvořila ve Veselí nad Lužnicí světový unikát, který chce otevřít veřejnosti hned po schválení Drážním úřadem a uvolnění protiepidemických opatření.

Saunový vagón je světovým prototypem. Zdroj fotografie: VlakFest/Martin Zavadil

Nápad na vytvoření vagónu, který bude sloužit zároveň jako sauna, vznikl u Alberta Fikáčka, dobrodruha, podnikatele a vedoucího projektu VlakFest. Hlavními mozky přestavby vagónu dle něj ale byli Zdeněk Procházka a Petr Štěpánek, kterým pomohla parta dobrovolníků.

Do provozu bude vagón uveden po schválení úřadem a po uvolnění protiepidemických opatření. Zdroj fotografie: VlakFest/Martin Zavadil

Když do Veselí začátkem listopadu dorazil náš vagón, začala jedna velká improvizace. Zapeklité bylo přizpůsobovat rozměry tvaru vagónu. Docela omezující byl čas, do kdy jsme měli saunu dokončit,” popisuje Procházka úskalí přestavby vagónu na saunu. Část financí na renovaci nadšenci vybrali veřejnou sbírkou na portálu Donio.cz.

Přestavbě vagónu věnovali nadšenci přes tři tisíce hodin lidské práce. Zdroj fotografie: VlakFest/Martin Zavadil

Na přestavbě pracovali dobrovolníci a brigádníci doslova za pizzu a pivo, z myšlenky jsou ale nadšení. „Stavba saunového vagónu mi přišla tak absurdní, že jsem u toho chtěla být. V průběhu brigád ale bylo vidět, jak se sen proměňuje v parádní záležitost a nadšení všech brigádníků mě úplně pohltilo,” popisuje dobrovolnice Jana Cermanová. Aktuálně chybí na saunovém vagónu už jen ochlazovací káď. Do ostrého provozu sauna vyrazí, jak jen to úřad a proticovidová opatření umožní.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Nejbezpečnější evropské země, do kterých lze v roce 2023 cestovat

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…