Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zlepšit paměť? Konzumujte brusinky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Brusinky nejen že výtečně chutnají, mají i velké benefity na zdraví. Obsahují totiž flavonoidy, které chrání buňky před volnými radikály, brání růstu nádorových buněk a celkově posilují imunitní systém. Nově vědci zjistili, že brusinky obsahují specifický druh flavonoidů – antokyany, které zlepšují paměť a funkce mozku. Informoval o tom web Earth.

Výzkum provedli odborníci z University of East Anglia. Jeho cílem bylo zjistit, zda každodenní doplňování stravy u lidí brusinkami pomůže zlepšit jejich paměť a bude mít vliv na funkce mozku u starších osob, díky čemuž dojde ke snížení věkem podmíněné neurodegenerace. „Očekává se, že do roku 2050 bude demence postihovat asi 152 milionů lidí. Neexistuje zatím žádný lék, takže je důležité, abychom hledali jiné způsoby, jak tuto chorobu zkrotit. Momentálně pátráme po dietě, která by přispěla ke snížení rizika onemocnění,“ vysvětlil vedoucí výzkumu doktor David Vauzour.

Vědci tedy zkoumali dopad konzumace 100 gramů brusinek denně po dobu 12 týdnů. Výzkumu se účastnilo 60 osob, jednalo se o kognitivně zdravé jedince ve věku 50 až 80 let. Byli rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina užívala 100 gramů lyofilizovaných brusinek v prášku (ekvivalent 1 šálku bobulí) jako doplněk stravy každý den, zatímco druhá skupina dostávala placebo. Po 12 týdnech došlo k vyhodnocení experimentu. Zjistilo se, že účastníci, kteří konzumovali brusinkový prášek, měli výrazně lepší paměť každodenních událostí (vizuální epizodická paměť), nervové fungování a proudění krve do mozku. Suplementace brusinek by tedy mohla mít zásadní vliv na lidské zdraví.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Frontiers in Nutrition

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…