Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zlepšit paměť? Konzumujte brusinky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Brusinky nejen že výtečně chutnají, mají i velké benefity na zdraví. Obsahují totiž flavonoidy, které chrání buňky před volnými radikály, brání růstu nádorových buněk a celkově posilují imunitní systém. Nově vědci zjistili, že brusinky obsahují specifický druh flavonoidů – antokyany, které zlepšují paměť a funkce mozku. Informoval o tom web Earth.

Výzkum provedli odborníci z University of East Anglia. Jeho cílem bylo zjistit, zda každodenní doplňování stravy u lidí brusinkami pomůže zlepšit jejich paměť a bude mít vliv na funkce mozku u starších osob, díky čemuž dojde ke snížení věkem podmíněné neurodegenerace. „Očekává se, že do roku 2050 bude demence postihovat asi 152 milionů lidí. Neexistuje zatím žádný lék, takže je důležité, abychom hledali jiné způsoby, jak tuto chorobu zkrotit. Momentálně pátráme po dietě, která by přispěla ke snížení rizika onemocnění,“ vysvětlil vedoucí výzkumu doktor David Vauzour.

Vědci tedy zkoumali dopad konzumace 100 gramů brusinek denně po dobu 12 týdnů. Výzkumu se účastnilo 60 osob, jednalo se o kognitivně zdravé jedince ve věku 50 až 80 let. Byli rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina užívala 100 gramů lyofilizovaných brusinek v prášku (ekvivalent 1 šálku bobulí) jako doplněk stravy každý den, zatímco druhá skupina dostávala placebo. Po 12 týdnech došlo k vyhodnocení experimentu. Zjistilo se, že účastníci, kteří konzumovali brusinkový prášek, měli výrazně lepší paměť každodenních událostí (vizuální epizodická paměť), nervové fungování a proudění krve do mozku. Suplementace brusinek by tedy mohla mít zásadní vliv na lidské zdraví.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Frontiers in Nutrition

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…