Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zlepšit paměť? Konzumujte brusinky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Brusinky nejen že výtečně chutnají, mají i velké benefity na zdraví. Obsahují totiž flavonoidy, které chrání buňky před volnými radikály, brání růstu nádorových buněk a celkově posilují imunitní systém. Nově vědci zjistili, že brusinky obsahují specifický druh flavonoidů – antokyany, které zlepšují paměť a funkce mozku. Informoval o tom web Earth.

Výzkum provedli odborníci z University of East Anglia. Jeho cílem bylo zjistit, zda každodenní doplňování stravy u lidí brusinkami pomůže zlepšit jejich paměť a bude mít vliv na funkce mozku u starších osob, díky čemuž dojde ke snížení věkem podmíněné neurodegenerace. „Očekává se, že do roku 2050 bude demence postihovat asi 152 milionů lidí. Neexistuje zatím žádný lék, takže je důležité, abychom hledali jiné způsoby, jak tuto chorobu zkrotit. Momentálně pátráme po dietě, která by přispěla ke snížení rizika onemocnění,“ vysvětlil vedoucí výzkumu doktor David Vauzour.

Vědci tedy zkoumali dopad konzumace 100 gramů brusinek denně po dobu 12 týdnů. Výzkumu se účastnilo 60 osob, jednalo se o kognitivně zdravé jedince ve věku 50 až 80 let. Byli rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina užívala 100 gramů lyofilizovaných brusinek v prášku (ekvivalent 1 šálku bobulí) jako doplněk stravy každý den, zatímco druhá skupina dostávala placebo. Po 12 týdnech došlo k vyhodnocení experimentu. Zjistilo se, že účastníci, kteří konzumovali brusinkový prášek, měli výrazně lepší paměť každodenních událostí (vizuální epizodická paměť), nervové fungování a proudění krve do mozku. Suplementace brusinek by tedy mohla mít zásadní vliv na lidské zdraví.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Frontiers in Nutrition

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…