Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapry už jen tak na ulici nenajdete, zato osvětlený popelářský vůz ano

Foto: Pražské služby

Prodej kaprů na ulicích se postupně nejspíš stane raritou. Kapry z kádí letos před svými obchody stejně jako v minulém roce neumožní nabízet řetězec Lidl, poprvé se přidá také Billa, informoval o tom server Ekolist. Proti tomu Betlémské světlo je tradice, která zůstává. Do Česka je již tradičně přivezli skauti, napsaly České noviny. Do třetice všeho dobrého Vánoce vinšují i popeláři. Po Praze v prosinci jezdil svátečně nazdobený vůz.

Prodej kaprů před svými obchody letos neumožnily supermarkety Billa a Lidl

Společnosti tím chtějí přispět k větší ochraně zvířat a udržitelnějšímu obchodování s rybami. Ukončení prodeje kaprů z kádí před obchody je podle Billy součástí širší strategie, ve které se firma zavazuje k ochraně zvířat i životního prostředí. Proto v minulém roce přestala prodávat zábavní pyrotechniku.

Betlémské světlo jako symbol Vánoc

Betlémské světlo symbolizuje vánoční poselství pokoje, míru, přátelství a pomoci. Letos ho tradičně rozváželi po celé republice skauti a skautky. „Betlémské světlo je symbolem míru, ale také naděje a v našem případě svobody. Letos dorazilo z válkou sužované oblasti, přejme si, aby rok 2024 byl v tomto ohledu lepší,“ sdělil pražský primátor Bohuslav Svoboda. „Věřím, že tuto dobrovolnou iniciativu a možnost odnést si Betlémské světlo až domů ocení také občané Prahy, a nejen světlo jim přinese zasloužený klid a pohodu v tomto i příští roce,“ doplnil radní Antonín Klecanda.

Lidé si mohou přijít pro betlémské světlo do kostelů, skautských kluboven, komunitních center či knihoven, na vlaková nádraží, radnice a další veřejná místa v Česku. 

Foto: Junák – český skaut

Popeláři se světýlky brázdili pražské ulice

Do pražských ulic v prosinci opět vyjelvánočně ozdobený popelářský vůz. Jeho trasa vedla kolem Pražského hradu, Hradčan, Starého Města nebo Malé Strany. K vidění v ulicích bude až do přelomu roku, vždy od 19:00. Je tedy šance, že jej ještě spatříte. „V uplynulých dvou letech budila naše sváteční technika velkou pozornost. Lidé si ji fotili, natáčeli, označovali na sociálních sítích a měli z ní skutečně radost,“ uvedl mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický. Pražské služby však zároveň připomínají, aby lidé respektovali, že jde o pracovní stroj, který je v terénu kvůli výkonu služby. Důležité je proto podle nich dodržovat bezpečný odstup.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…