Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se jezdí na rybě či býkovi? Vyzkoušejte unikátní umělecký kolotoč!

Na náměstí Republiky v Plzni vrcholí přípravy na spuštění nového kolotoče pro děti i dospělé. Nejedná se ale o ledajaký kolotoč – váží totiž 55 tun, jeho půdorys se rozprostírá na ploše 18×18 metrů a v nejvyšším bodě dosahuje výšky 15 metrů. Jeho hlavním konceptem je manéž a autorem francouzský výtvarník François Delarozier.

Slavný umělecký kolotoč Le Manege Carré Senart tvoří mechanické loutky, obrovská zvířata z kovových konstrukcí a dřeva s propracovanými detaily. Najdete tady například ryby, býky nebo různé druhy hmyzu. „Zvláštností je, že býci se točí na jednu stranu a hmyz v protisměru. Lidé si mohou při jízdě prohlédnout i ostatní zvířata,“ upozorňuje technický ředitel Romuald Simonneau. Kapacita kolotoče je 49 lidí, přičemž jedna jízda trvá tři až čtyři minuty.

Unikátní kolotoč, který jistě zaujme nejen obyvatele Plzně, přivezlo z Francie devět kamionů. Na jeho sestavení a zprovoznění pracovalo deset lidí.

Generální zkouška se uskutečnila již 4. září, atrakce byla spuštěna 5. září ve 20:30 hodin. Spuštění bylo doprovázeno speciální hudbou a videoprojekcí na katedrálu svatého Bartoloměje. Kratší verzi videoprojekce bude možné shlédnout také každý večer po setmění.

Zcela unikátní kolotoč si můžete přijít vyzkoušet každý den kromě pondělí od 14 do 20 hodin, o víkendech pak od 13 do 19 hodin. Určitě si odnesete nezapomenutelný zážitek.

Zdroj: http://plzen.idnes.cz/francouzsky-umelecky-kolotoc-plzen-namesti-kultura-pc2-/plzen-zpravy.aspx?c=A140827_085436_plzen-zpravy_pp
Foto: http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=&c=A140828_081138_ln-bydleni_toh&foto=TOH558661_P201408260381301.jpg

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.