Receptů na dlouhověkost jsou stovky, od zdravé stravy, abstinence, pravidelného pohybu, relaxačních technik až po babské rady tipu lžička skořice denně. Však i císař Rudolf se (nejen) v pohádce Císařův pekař snažil nalézt zázračný kořen mandragory. Jak ale na to, abychom se vysokého věku dožili doopravdy?
Co ovlivňuje dlouhověkost? A za jakých podmínek je možné dosáhnout sta let? Takové otázky si položili vědci ze Státní washingtonské univerzity ve studii, jejímiž objekty zkoumání bylo více než 144 tisíc lidí, kteří se mezi lety 2011 až 2015 dožili 75 a více let. Závěr studie je jednoznačný: výši věku a kondici každého jedince ovlivňuje zejména místo a společenství, ve kterém žije.
Lidem ve vyšším věku prospívá spíše městské prostředí, ve kterém mají možnost se sami pomocí chůze pohybovat a v němž současně mají kolem sebe vysoké procento mladších, aktivních sousedů. Jinými slovy seniorům prospívá, když si mohou do určité míry zachovat svoji soběstačnost a mohou žít v aktivním kontaktu s jinými věkovými vrstvami, které jejich životu dodávají stále nové podněty.
S možností dožít se vysokého věku dále souvisí socioekonomické postavení nebo nabídka služeb v okolí, které mohou zajistit vyšší komfort života. Svoji roli hraje i pohlaví – výrazně vyšší šanci na dlouhověkost mají ženy.
Pokud vás toto téma zaujalo, celou studii si můžete přečíst v angličtině zde.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …